1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Özel: Danıştay Kanunu tasarısını desteklememiz mümkün değil
Özel: Danıştay Kanunu tasarısını desteklememiz mümkün değil

Özel: Danıştay Kanunu tasarısını desteklememiz mümkün değil

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarı'yı desteklemelerinin mümkün olmadığını belirterek, "CHP'nin kararlı muhalefetiyle karşılaşılacaktır." dedi.

A+A-

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarı'yı desteklemelerinin mümkün olmadığını belirterek, "Meclis Genel Kurulu aşamasında, CHP'nin etkin, katı ve kararlı muhalefetiyle karşılaşılacaktır." dedi.

Özel, CHP'nin basına kapalı grup toplantısından ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toplantıda, Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı ile ilgili milletvekillerinin söz aldığını, çok sayıda görüş dile getirildiğini belirten Özel, CHP'nin kişilerle, birtakım gruplarla, yapılarla, cemaatlerle, inanç gruplarıyla veya siyasi görüşlerine göre, öbekleşmiş gruplarla ilgili olmadığını ifade etti.

CHP'nin, sistemi ve hukukun üstünlüğünü savunduğunu vurgulayan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer bunun önü açılırsa, bundan sonra her seçimi kazanan, 276 milletvekilini cebine koyanın aynı zamanda diğer cebinden de yeni bir HSYK, yeni bir Yargıtay, Danıştay listesi çıkaracağı açıktır. Kimsenin,Türkiye'ye bunu yapmaya hakkı yok. CHP, eğer Yargıtay ve Danıştayda birtakım yapılanmalar içinde olmuş, geçmişteki davalarda haksızlıklar, hukuksuzluklar yapmış, görevini ihmal etmiş, sahte delilleri kabul etmiş, delillerin sahteliği iddialarını incelememiş, bilirkişi raporlarını görmezden gelmiş birtakım kişiler varsa, bu tip Meclis'te sayılarla oynama, yeniden atama gibi işler yapmak yerine, etkin bir disiplin süreci başlatılması ve onun ardından bu tip dünya görüşüyle, siyasi görüşüyle, vicdan terazisinin ayarını kaçırmış olanlardan bu şekilde kurtulunması gerektiğini düşünüyoruz."

Özgür Özel, "Aksi takdirde bugün Meclis'teki parmak çoğunluğuyla hakimleri, savcıları ve belli görevlere gelmiş yüksek yargı mensuplarını bertaraf edip, yerine yandaşları atamayla ilgili çabayla, hukukun zaten AKP döneminde aldığı ağır yara ile adalete güvenin düşüşünün yanında, bundan sonra milletvekili listesi hazırlanırken, seçimi kazanırsam benim hakimler, savcılar listem nedir diye bakan bir anlayışın olacağını düşünüyoruz. Buna karşın etkin şekilde muhalefet etmeye devam edeceğiz. Yasa tasarısını Genel Kurul'da desteklememiz mümkün değil. Hukukçu arkadaşlarımız ağırlıklı olarak teknik yönü yüksek, dünya örneklerinden ve Türkiye gerçeklerinden hareket eden itirazlarımızı dile getirecekler. Bu konuda Meclis Genel Kurulu aşamasında CHP'nin etkin, katı ve kararlı muhalefetiyle karşılaşılacaktır. Kapalı gruptan çıkan karar bu yöndedir." ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT