1. YAZARLAR

  2. Said Bulut

  3. Özgür Mısır
Said Bulut

Said Bulut

Yazarın Tüm Yazıları >

Özgür Mısır

A+A-

Tunus'ta başlayan Arap Baharı sürecinde isyan eden Mısır halkı 40 yıl Mısır'ı demir yumrukla yöneten Hüsnü Mübarek'i devirdi. Akabinde parlamento seçimlerinde Müslüman Kardeşler güçlü bir  oy oranına sahip oldu.

Son olarak tarihinde halkın ilk seçtiği cumhurbaşkanlığı seçimi olan 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muhammed Mursi yüzde 52 oy alarak Mısır tarihinin halk tarafından ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı oldu. Mursi tam milli ve yerli politikalar uygulayarak uluslar arası Emperyalist güçlerin ve Siyonist İsrail'in rahatsız olmasına yol açtı.

Örnek verecek olursak, Mursi'nin, Süveyş Kanalı projesi vardı. O proje gerçekleşseydi Mısır kazanacak; İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan kaybedecekti. Bu projeden geri adım atmayan Mursi, faiz lobisi operasyonuyla indirildi.

 Akabinde 3 temmuz 2013'te Sisi Mısır'da darbe yaptı. Halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanını tutukladı. Müslüman Kardeşlerin önemli mensupları da tutuklandı. Halk buna tepki olarak Rabiatul Adeviyye meydanına toplanıp darbeyi protesto etti.

Sadece Adeviyye medyanında değil tüm Mısır'da sokaklar halk tarafından doluydu. Sisi korkusundan dolayı şiddetsiz gösterileri katliamlarla bastırmaya çalıştı ama o Mısır halkı öyle bir halk ki davası için ölmek onlara büyük bir şereftir.

Ve darbe karşıtı gösteriler hiç bitmeden devam ediyor. Mursi'ye ise idam cezası verildi. Ama artık Sisi için kesinlikle çember daralıyor. Son olarak Mısır özgür olacak. Özgür Mısır davasından vazgeçmeyeceğiz. Mursi özgür olacak. Diren Mursi ve Mısır. Selam olsun sizin gibi inananlara.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT