1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Özgürlükleri Ak Parti getirdi”
“Özgürlükleri Ak Parti getirdi”

“Özgürlükleri Ak Parti getirdi”

Ak Parti iktidarından önce Türkiye’nin, yasakların ve tabuların yıkılamadığı bir süreci yaşadığını söyleyen Gülay Samancı, “Türkiye’de özgülüklerin önünü Ak Parti açmıştır. Demokrasi Ak Parti’nin politikalarıyla geldi” dedi.

A+A-

AK Parti Konya Milletvekili Adayı Gülay Samancı, seçim çalışmaları kapsamında, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç ve Ak Parti Karatay İlçe Teşkilatı üyeleri ile birlikte Yeni Haber’i ziyaret etti. Ak Parti iktidarından önce Türkiye’nin, yasakların ve tabuların yıkılamadığı bir süreci yaşadığını söyleyen Gülay Samancı, “Türkiye’de özgülüklerin önünü Ak Parti açmıştır. Demokrasi Ak Parti’nin politikalarıyla geldi. Özellikle 28 Şubat sürecinin kalıntıları net bir şekilde yaşanmıştı.  Ama tabi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden önce Ak Parti iktidarı olarak Cumhurbaşkanımızın Başbakan olduğu dönemde, onun liderliğinde kamu kurumlarında ve üniversitelerde bu yönde ciddi adımlar atılmıştı. Ve pek çok yerde yasakların kaldırıldığına hep birlikte şahit olmuştuk. Fakat lokal olarak bazı üniversitelerde bu yasaklar devam ediyordu. O konuda meclise girmeden önce bir demokratikleşme paketi açıklanmıştı. O paketle birlikte biraz daha rahatlamanın hak ve özgürlükler noktasında daha çok normalleşmenin görüldüğü aşikârdır” dedi.

2-20180607174346.jpg

“VE BİR TABU DAHA YIKILMIŞ OLDU”

Esas tabunun yıkılmasının 31 Ekim 2013 olduğunu söyleyen Samancı, “O tarihte biz Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne başörtüsü ile girmiş olduk. Ve bir tabu daha yıkılmış oldu. Biliyorsunuz Mecliste bir Merve Kavakçı olayı cereyan etmişti. Orada Türkiye’ye yakışmayan insanlık dışı bir tablo vardı. Bu o dönemin iktidarının bir zihniyetiydi. Devletine milletine ait anlayışının bir göstergesiydi. Tabi bizim Meclise 2013 yılında başörtülü bir şekilde girmemizle beraber bu tabu tamamen ortadan kalktı. Ve Türkiye’nin, insanların kendi inançları doğrultusunda yaşamlarını yansıtarak; her sahada, özellikle meclisinde bu konuda eğilimi ile birlikte tamamen rahatlamış olduklarını görüyoruz. Tabi o arkadaşlardan bir tanesi de biziz. Dört tane bayan arkadaş Meclise girdik. Bize o kadar çok olumlu tepkiler geldi ki. Bunlardan iki tanesini anlatmak istiyorum. Bir tanesi Şırnak’tan 70 yaşlarında bir teyzeydi. Tabi bizim haberimiz yok meclise çıkmış gelmiş. Türkçe bilmiyor. Kürtçe konuşuyor. Yürüyecek mecali yok biraz da rahatsızmış. Bir kolunda kızı bir kolunda oğlu kuliste bizi bekliyorlarmış. Bize haber verdiler misafirleriniz var diye. Gittiğimizde sarıldı ve “Bizim duamız buydu. Allah’a şükürler olsun ki biz bu günleri gördük” dedi. Yine başka bir anekdotta, kız öğrenciler bir grup halinde meclise gelmişler. Çok enteresan şöyle bir konuşma yaptı. “Tamam, siz bürokratikleşme hareketini getirdiniz. Üniversitelere artık başörtüsü ile girilebilecek, bunun deklarasyonunu yaptınız. Ama biz iktidar değiştiği takdirde yine fişleniriz de ilerde önümüze bu çıkartılır mı diye öğrenci kimliklerimize başörtülü fotoğraf koyamıyorduk. Ama sizin meclise girmenizle birlikte artık bu iş kökten çözüldü. Milletin milletvekili de rahat bir şekilde meclise başörtülü girebiliyorsa artık bu işin geri dönüşü yok” dediler ve biz fotoğrafımızı başörtülü bir şekilde kimliklerimize koyuyoruz dediler. Tabi bunlar çok önemli gelişmeler. Çünkü bunlar Türkiye’ye kan kaybettiren mevzulardı geçmişte” diye konuştu.

3-919.jpg

“28 ŞUBAT SONRASINDA BEYİN GÖÇÜYLE KARŞI KARŞIYA KALDIK”

28 Şubat sonrasında Türkiye’nin beyin göçüyle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Samancı şunları söyledi: “Kızlarımız okuyamadılar. Ama bunların hepsi eski Türkiye’de kaldı. Yeni Türkiye ile birlikte güçlü meclis, güçlü bir yürütme ve bağımsız ve tarafsız bir yargı süreci gelmiş olacak. Bu süreçte kendi ayakları üstünde durabilen bir Türkiye’de olacak. Özellikle savunma sanayi noktasında artık dışa bağımlı olmayacağız. İnşallah bunlarla beraber önüne geçilemeyen, şahlanan bir Türkiye olacak. Tabi bunlar bir dönem hayaldi. Bunları gerçekleştiren Ak Parti oldu. 24 Haziran seçimleri hayati bir ehemmiyete sahiptir. Birincisi Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişin yapılacağı bir seçimdir. Diğer taraftan da Türkiye’nin önünü açan şahlandıracak olan projelerin bizatihi hayata geçirileceği bir dönem olacak. Yola devam diyoruz”

SEYFULLAH KOYUNCU / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT