1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Özlü: Böyle bir ihaneti bütün bir Türk tarihinde yaşamadık
Özlü: Böyle bir ihaneti bütün bir Türk tarihinde yaşamadık

Özlü: Böyle bir ihaneti bütün bir Türk tarihinde yaşamadık

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Darbelerle, ihanetlerle karşılaştık ancak inanın, böyle bir alçaklığı, böyle bir adiliği, böyle bir ihaneti, sadece cumhuriyet tarihimizde değil, bütün bir Türk tarihinde yaşamadık." dedi.

A+A-

Anıtpark Meydanı'nda "demokrasi nöbeti"ni sürdüren vatandaşlara hitap edenBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Martin Luther King’in, "Hayatlarımız, gerçekten önemli konular karşısında sessiz kalmaya başladığımız zaman sona erer." sözleriyle başladı. 

Tarihi günler yaşandığını, hiç unutulmayacak darbe girişiminin başarıyla püskürtüldüğünü anımsatan Özlü, şunları kaydetti:

"İstiklal Marşımızda bizden istenen, milletten beklenen ne varsa hepsini yerine getirdik. Gövdemizi siper ederek, hayasız bir akını durduk. Bize bu vatanı emanet eden şehitlerin oğulları, torunları olduğumuzu gösterdik, atalarımızın ruhunu incitmedik. Bu yurtta tüten en son ocak sönmeden, şafaklarda yüzen al sancağın da sönmeyeceğini bir kere daha herkese ilan ettik. Canımızı, cananımızı, varımızı vereceğimizi, ama dünyaları alsak da bu cennet vatanı hainlere, düşmanlara vermeyeceğimizi haykırdık. Hiçbir çılgının bu millete zincir vuramayacağını, gerektiğinde kükremiş bir sel gibi bentleri, setleri, engelleri çiğneyip aşacağımızı ispat ettik. 

Türk milletinin, hayranlık duyduğundan çok daha ötesinde bir imana, aşka, vatan sevgisine ve kahramanlık duygusuna sahip olduğunu gözleriyle gördüğünü belirten Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"3 gündür, yaşananlar aklıma geldikçe sık sık gözlerim yaşarıyor. Tankların önüne yatan, siper almadan kurşunların üstüne yürüyen insanları hatırlayınca gözlerim yaşarıyor. Helikopterlerin, savaş uçaklarının bombaladığı yerlere koşarak giden insanları düşününce gözlerim yaşarıyor. 15 Temmuz gecesinde eşleriyle, çocuklarıyla, anne ve babalarıyla helalleşerek meydanlara inen insanları düşününce inanın heyecandan nefesim kesiliyor. Tarih kitaplarında okuduğumuz nice kahramanlık hikayesi vardır. O hikayeleri okurken, zaman zaman, ‘Yahu bu kadar da olmaz’ deriz ya, şu 3 gün içinde gördük ki oluyormuş kardeşlerim. Tarihimizde bize anlatılan nice kahramanlık destanı, dün gece yeniden ete, kemiğe büründü. Hangi birini anlatayım? Darbeci generali, 20 kişinin arasında bir an bile düşünmeden alnının ortasından vuran şehidimiz Ömer Halisdemir’i mi anlatayım? Silah namına bulabildikleri ne varsa, birliklerini geri almak için çatışmaya giren özel kuvvetler komutanımızı ve askerlerini mi anlatayım? 

"Geçmişte böyle bir alçaklığı yaşamadık"

Türkiye'de geçmişte kötü hadiseler yaşandığını anımsatan Özlü, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Darbelerle, ihanetlerle karşılaştık ancak inanın, böyle bir alçaklığı, böyle bir adiliği, böyle bir ihaneti, sadece cumhuriyet tarihimizde değil, bütün bir Türk tarihinde yaşamadık. Kendi insanına kurşun sıkan, bomba atan, Ankara’yı ve İstanbul’u adeta savaş alanına çeviren bu alçaklarla hesabımız bitmedi. Allah her birinizden razı olsun, bu darbe girişimini sizler püskürttünüz ancak emin olun, asıl mücadele şimdi başlıyor. 

HABERE YORUM KAT