1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Palandöken’den borçların yapılandırılmasına ilişkin açıklama
Palandöken’den borçların yapılandırılmasına ilişkin açıklama

Palandöken’den borçların yapılandırılmasına ilişkin açıklama

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken 7143 Sayılı Kanun'la getirilen vergi, prim ve benzeri borçların yeniden yapılandırılmasını öngören kanunun başvuru...

A+A-

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken 7143 Sayılı Kanun'la getirilen vergi, prim ve benzeri borçların yeniden yapılandırılmasını öngören kanunun başvuru süresinin 31 Temmuz'da sona ereceğini hatırlattı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 7143 Sayılı Kanun'la getirilen vergi, prim ve benzeri borçların yeniden yapılandırılmasını öngören kanunun başvuru süresinin 31 Temmuz'da sona ereceğini hatırlattı. Palandöken, "Kanunda 1 aya kadar süre uzatılması yetkisi var. Bu yetkiye istinaden hem başvuru hem de ilk taksit sürelerinin bir ay uzatılması esnafımızın ve devletimizin menfaatine olacaktır" ifadelerini kullandı.

"Esnafın bilgisizlikten kaynaklanan bu mağduriyeti önlenmeli"

Daha önceki yapılandırma kanunlarından yararlananların son çıkan 7143 Sayılı Kanun'dan yararlanamadıklarını belirten Palandöken, "Çok sayıda esnafımız nasıl olsa 7143 Sayılı Kanun'dan yararlanırız diyerek umut içerisindeyken, önceki kanunlardan yararlandığı için bu kanundan yararlanamadığını sonradan öğrendi. Bu da çok sayıda esnafın bilgi eksikliğinden kaynaklanan bir mağduriyete neden oldu. Dolayısıyla daha önce yapılandırma kanunlarından yararlananların da bu son kanundan yararlanmaları konusunda bir hak tanınmalı. Esnafın bilgisizlikten kaynaklanan bu mağduriyeti önlenmeli" şeklinde konuştu.

'Bu tür sorunlara yer vermemek amacıyla yapılandırma başvuruları ve ilk taksit ödemeleri birer ay ertelenmeli"

Yapılandırma kanununa başvuru süresinin 31 Temmuz'da sona ereceğini kaydeden Palandöken, "Yapılandırma başvurularının gerek seçim sürecine denk gelmesi gerekse yaz aylarından kaynaklanan durgunluk nedeniyle esnafın yapılandırma başvurularında ve ilk taksit ödemelerinde aksamalar olabilecektir. Genellikle sürenin son günü yaşanan yoğunluklardan dolayı bankaların ve vergi dairelerinin sistemlerinde kilitlenmeler yaşanabiliyor. Sürenin son günü yaşanan bu tür aksamalar esnafın büyük bir imkandan yararlanmasını engellemiş oluyor. Bu tür sorunlara yer vermemek amacıyla yapılandırma başvuruları ve ilk taksit ödemeleri birer ay ertelenmeli. Böyle olursa SGK primlerinde ilk taksit 1 Ekim'de, vergilerde de 31 Ekim'de ödenecek. Bu da esnafı çok rahatlatacak" açıklamalarında bulundu.

İHA

HABERE YORUM KAT