1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Patates fiyatları çiftçiyi tedirgin ediyor
Patates fiyatları çiftçiyi tedirgin ediyor

Patates fiyatları çiftçiyi tedirgin ediyor

A+A-

Türkiye'nin önemli patates üretim merkezlerinden olan Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde üreticiler, son haftalarda piyasada yaşanan fiyat düşüşlerinden dolayı bu yılın mahsulünün beklenen değeri bulamaması konusunda endişeli.

Konu ile ilgile açıklama yapan Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, bu yıl patates ekimi yapılan alanların arttığını belirtti. yıldız, "İlçemizde yıllık 21 bin dekara patates ekiliyordu. Ancak bu yıl hububatta arpa ve buğdayda hastalık nedeni ile tarlalar bozularak patates ekimi yapıldı ve bu sebeple ekim alanı 28 bin dekara çıktı. Buna ilave olarak pancar kotasından ekim yapamayan çiftçi de patates ekti. Dolayı bu yıl patates üretimi fazla olacak" dedi.

ADANA VE ÖDEMİŞTE YENİ MAHSUL PATATES ÇIKTI FİYATI 20 İLA 30 KURUŞ
Bugünlerde Adana ve Ödemiş'te yeni mahsul patates sökümü yapıldığını, fiyatın 20 ile 30 kuruş arasında olduğunu anlatan Süleyman Yıldız, "Bu fiyatlar Sandıklılı çiftçiyi endişelendiriyor. Üretici fiyat endişesi olmadan kaliteli patates üreterek yüksek verim almanın çarelerini aramalıdır. Bir dekardan 4 ile 5 ton arasında ürün bekliyoruz. Şu anda patatesin çiftçiye maliyeti kilogram olarak 30 kuruşun üzerindedir’’ diye konuştu.
Üreticilerden Ali Yayla ise, 25 dönüm patates ektiğini söyleyerek "Adana'da patatesin 30 kuruştan satıldığı haberlerini alıyoruz. Böyle devam ederse bu fiyatlar çiftçiyi batırır, maliyeti kurtarmaz" dedi. Sandıklı’da yeni mahsul patatesin çıkmasına bir ay kaldığı, geçen yılın mahsulü son patateslerinde kamyonlara yüklenerek satışa gönderildiği öğrenildi. 

HABERE YORUM KAT