1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Payitaht Abdülhamid AB Raporu'nda
Payitaht Abdülhamid AB Raporu'nda

Payitaht Abdülhamid AB Raporu'nda

Avrupa Parlamentosu raportörü tarafından hazırlanan raporda Payitaht Abdülhamid Dizisi'ne de yer verildi.

A+A-

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü, Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan taslak raporda 397 değişiklik önergesi sunuldu. En dikkat çeken önerge, TRT’deki ‘Payitaht Abdülhamid’ dizisiyle ilgili oldu.

Verilen değişiklik önergesinde, Payitaht Abdülhamid Dizisi'nde Yahudi karşıtı söylemler kullanıldığı belirtildi ve bu durum güçlü şekilde kınandı. Yetkililere ise ‘toplumdaki antisemitizmin her türüyle ciddi mücadele' çağrısı yapıldı. Önergenin metne dahil edilip edilmeyeceği ise 20 Haziran'da AP Dışişleri Komisyonu'nda yapılması öngörülen oylamada belli olacak. Daha önce de Muhteşem Yüzyıl Dizisi AB Komisyonu'nun 2011 İlerleme Raporu'na konu olmuştu.

Değişiklik önergeleri arasında öne çıkanlardan bazıları şunlar:

MÜZAKERE MESAJLARI: Bazı parlamenterler karşılıklı çıkara dayalı alanlarda yeni bir sektörel ortaklıktan yana tavır koyarken, farklı önergelerde Türkiye'nin Kopenhag Kriterleri'ni karşılamadığından hareketle üye ülkelere ve Komisyon'a Türkiye ile katılım müzakerelerini resmen bitirme çağrısı yapılıyor.

GÜMRÜK BİRLİĞİ: Bu konu çok sayıda parlamenterin gündeminde. Türkiye insan hakları ve özgürlükler konusunda gerekli standartları karşılayana kadar Gümrük Birliği güncellemesine başlanmaması isteniyor. Aynı konuda başka bir önergede ise sürecin başlatılması ancak insan haklarına bağlı askı mekanizması getirilmesi isteniyor.

LAGENDIJK ÇAĞRISI: Eski AP üyesi, 2009'dan bu yana Türkiye'de yaşayan ve çalışan Hollandalı Joost Lagendijk'e Eylül 2016'dan bu yana uygulanan ülkeye giriş yasağının kaldırılarak mümkün olan en kısa zamanda evine dönmesinin sağlanması isteniyor. Birleşmiş Milletler Yargıcı Aydın Sefa Akay'ın da serbest bırakılması talep ediliyor.
1915 OLAYLARI: 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasına yönelik önergeler bu yıl da gündemde. Wikipedia yasağı da çok sayıda önergeye konu oldu.

'PKK TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARILSIN': AB'nin terör örgütleri listesinde bulunan PKK'nın bu listeden çıkarılmasının talep edildiği önergeler de dikkat çekiyor.

 

HABERE YORUM KAT