1. HABERLER

  2. KONYA

  3. "Peygamber sevgisi sözle olmaz"
"Peygamber sevgisi sözle olmaz"

"Peygamber sevgisi sözle olmaz"

Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından Kapu Camii'nde düzenlenen, "Mevlid Kandili Özel Programı"nda, İstanbul'daki hain saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılındı.

A+A-

Mevlid Kandili Özel Programı, yatsı namazının ardından Meram Müftüsü Sabri Kütükçü'nün vaazıyla başladı. Müftü Kütükçü yaptığı konuşmada, Mevlid Kandili'nin; Hz. Muhammed'in (S.A.V.) tüm insanlığa yaptığı kurtuluş ve diriliş çağrısının, gönüllerde ve zihinlerde diri ve canlı tutmak adına bir fırsat günü olduğunu belirterek, "Onun öğretilerini, âşık olduğu peygamberin getirdiği güzellikleri hayatına yansıtan, onun ahlâkıyla ahlâklanan, onun edebiyle edeplenen, onun hayâsıyla hayâsını süsleyen Müslümanlar olmaya devam edersek o zaman bu veladet gecelerinin bir anlamı olacak ve gerçek manasına kavuşacaktır" dedi.

"Peygamber sevgisi sözle olmaz"

Peygamber sevgisinin sadece sözde kalmaması gerektiğine ve onun mesajlarını hayatımıza tatbik etmemizin önemine dikkat çeken Müftü Kütükçü, "Seven sevdiğini üzmez, âşık maşukunu üzmez, biz Peygamber sevdalısı insanlarsak, biz Hz. Muhammed'in (S.A.V.) dünyayı teşriflerini kutluyor, anlamaya çalışıyor, onun getirdiği güzellikleri anlatmaya çalışıyorsak; öncelikle bu güzellikleri hayatın içerisinde yaşamaya, hayatımıza onunla yön vermeye devam etmeliyiz. Hz. Peygamber, faizi yasaklarken faiz yemeye devam eden, zinayı yasaklarken zinaya devam eden, Hz. Peygamber yalan söylemeyi yasaklarken sadece dünyevi menfaat için yalan söylemeye devam eden, Hz. Peygamber; "Komşularınızla iyi geçinin, doğru söyleyin, yalandan uzak durun" diye bize talimat yağdırırken o güzellikleri sadece vaazlarda, sohbetlerde dinleyip günlük yaşantımızda uygulayamıyorsak bu peygamber sevdası yalandır, bu peygamber aşkı âşıklık değildir. Peygamber Efendimizin dünyayı teşriflerini kutlamalar sözle değil eyleme dönüşmeli" diye konuştu.

Şehitler için gıyabi cenaze namazı

Meram Müftüsü Sabri Kütükçü'nün vaazından sonra İstanbul'daki hain saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Daha sonra Ankara Kocatepe Camii İmam Hatibi İsmail Coşar ve ekibi tarafından Mevlid-i Şerif okundu. Ankara Kocatepe Camii İmam Hatibi Nebi Yaşar'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan Mevlid-i Şerif'te Tevhid Bahri'ni, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Camii İmam Hatibi Fazlı Çoban, Veladet Bahri'ni Hacıbayram Camii Emekli İmam Hatibi Bilal Demiryürek okudu.

Mevlid-i Şerif'ten sonra Meram Müftüsü Sabri Kütükçü'nün yaptığı dua ile program sona erdi.

Programda ayrıca Meram Belediyesi tarafından vatandaşlara çeşitli ikramlar yapıldı.

"Peygamber sevgisi sözle olmaz"

"Peygamber sevgisi sözle olmaz"

"Peygamber sevgisi sözle olmaz"

HABERE YORUM KAT