1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. PKK terörüne karşı nöbet tutan korucu babalar
PKK terörüne karşı nöbet tutan korucu babalar

PKK terörüne karşı nöbet tutan korucu babalar

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde teröre karşı Mehmetçik ile omuz omuza mücadele eden korucular, hem çocuklarıyla ilgileniyor hem de mevzilerde PKK'lı teröristlere karşı köylerini koruyor.

A+A-

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 30 yılı aşkın süre PKK'lı teröristlere karşı güvenlik güçlerine en büyük desteği veren korucular, mevzilerde ellerinde kalaşnikoflarla köylerini korurken bir yandan da aile reisi olarak ev ve bahçe işleriyle uğraşıyor, çocuklarıyla ilgileniyor.

"Çocuklarımızı hasta bırakıp göreve gidiyoruz"

Bingöl'ün Ağaçeli köyünde koruculuk yapan Uğur Kızıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evde iken iki çocuğuna babalık, mevzide ise koruculuk görevi yaptıklarını ifade etti. Kızıl, devlete duydukları sevgiden dolayı koruculuğu sürdürdüklerini belirtti.

Kızıl, güvenliği kendilerine emanet edilen karayolları, barajlar, köyler neresi adres gösterilirse orada canları pahasına görev yaptıklarını dile getirerek, "7/24 nöbetteyiz. Vatanımızı, bayrağımızı ve milletimizi çok sevdiğimizden hiçbir şey gözetmeksizin her daim görevimizin başındayız.Gerektiğinde çocuklarımızı hasta hallerinde yatakta bırakıp görev yerine gidiyoruz. Bu vatanı korumak için gözümüzü kırpmadan ölüme bile gideriz. Çünkü biz devletimizi çok seviyoruz." diye konuştu.

"Vatanımızı korumak için canımızı seve seve veririz"

Dört çocuk babası Bayram Köktaş, 18 yaşında başladığı koruculuğu 22 yıldır şerefi ile sürdürdüğünü kaydetti.

Vatan savunmasına katkı sunmanın mutluluğunu yaşadığını anlatan Köktaş, nöbet tuttuğu kulübeyi işaret ederek, "Biz burada vatanı korumak için varız. Sabah erkenden kalkıp buraya geliyoruz." dedi.

Köktaş, vatanı sonuna kadar savunacaklarını vurgulayarak, "24 saat nöbet tutuyoruz. Bu işi şerefimizle ve gururla yapıyoruz. Vatanımızı, milletimiz korumak için canımızı seve seve veririz." ifadelerini kullandı.

"Gece nöbete gidiyor, iki çocuğumu okutmaya çalışıyorum"

Yenibaşlar köyünde korucu Ömer Kayançiçek (43), görevini yürütürken 3 çocuğa da babalık yaptığını söyledi.

Gündüz bahçe işleri ile uğraştığını, sebze ve meyve yetiştirdiğini, okula giden iki çocuğu ile ilgilendiğini dile getiren Kayançiçek, ön lisans mezunu olduğunu ancak vatan savunması için 18 yıldır mevzide nöbet tuttuğunu belirtti.

"Gece nöbete gidiyor, gündüz evimde bahçe işleri yapıyor, iki çocuğumu okutmaya çalışıyorum. Bu mesleği yaptığım için gurur duyuyorum. Allah devletimize zeval vermesin." ifadelerini kullanan Kayançiçek, bu görevi sürdürmekte kararlı olduğunu aktardı.

Korucu Kayançiçek'in eşi Zübeyde Kayançiçek (38), göreve giden eşini dualarla uğurladığını söyledi.

"Korucu eşi olmaktan gurur duyuyorum." diyen Kayançiçek, korucuların şerefiyle asker ve polis gibi vatanı savunduğunu, vatana ve millete hizmet etmenin güzel bir şey olduğunu kaydetti.

HABERE YORUM KAT