1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. PKK'nın tahrip ettiği taziye evlerini belediye onarıyor
PKK'nın tahrip ettiği taziye evlerini belediye onarıyor

PKK'nın tahrip ettiği taziye evlerini belediye onarıyor

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu taziye evlerinde oluşan hasar, İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan belediye tarafından gideriliyor.

A+A-

İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) gereği görevlendirme yapılan Silvan Belediyesince, ilçede PKK'lı teröristlerin saldırıları sonucu hasar gören taziye evleri onarıldı. 

İçişleri Bakanlığınca Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Kaymakam Murat Kütük'ün, vatandaşları belediye hizmetleri ile buluşturmak için başlattığı çalışmalar sürüyor. 

Bu kapsamda Kaymakam Kütük'ün talimatıyla Silvan merkezde teröristlerin saldırıları sonucu kullanılamayacak durumda olan bir taziye evi ile hasar gören iki taziye evinde onarım yapıldı. 

İlçe merkezindeki 3, köylerde bulunan 93 taziye evinin de genel bakım ve onarım çalışmaları devam ediyor. 

Kütük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görev yaptığı süre içerisinde vatandaşlarla ve muhtarlarla görüşerek ilçede ihtiyaç duyulan hizmetlerle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. 

İlçede yaşanan olaylarda taziye evlerinin ciddi hasar gördüğünü tespit ettiklerini belirten Kütük, "Bugüne kadar bu taziye evleri kullanılamaz vaziyette bekliyordu. Bütün taziye evlerinin bakım ve tamiratına başladık, boya ve sıva ihtiyaçlarını karşıladık. Özellikle ağır hasar gören Merkez Taziye Evi'ni baştan aşağı yeniledik." dedi.

Günde 60 ton çöp çıkarıldı

Belediye hizmetlerinde bununla kalmadıklarını, önceliklerinin temizlik olduğunu vurgulayan Kütük, ilçe genelinde günlük yapılan temizlikte yaklaşık olarak 60 ton çöp toplandığını kaydetti. 

Alacakları yeni çöp kamyonu ile haftanın belirli günlerinde köylerdeki çöpleri de toplayacaklarını belirten Kütük, ilçeye bu yıl 6 bin fidan diktiklerini aktardı.

10 bin metrekare parke taşı

Park ve bahçelerde kullanılamaz hale gelen piknik masalarını ve oturma banklarını yenileme çalışmalarının sürdüğüne işaret eden Kütük, "Fen işlerinde şu ana kadar tek ekip kurulamazken yollarda yama ve onarım yapılmazken, biz şu an 2 ekip kurarak görevlendirildiğimiz günden bugüne kadar cadde ve sokaklarımızda 10 bin metrekare parke taşı döşeyip, kazılıp kapanmayan yerlerin onarım ve bakımını yaptık. Asfalt olan yerlere 120 ton malzeme ile yama yaptık." diye konuştu.

3 milyon 363 bin lira gelir

İller Bankasından 2 aylık süre içerisinde 2 milyon 800 bin lira gelir elde ettiklerine dikkati çeken Kütük, "Bunun yanında belediyenin de öz gelirleri vardı. Bunların takibi ve tahsilatı yapılmıyordu. Bu süreçte 540 bin lira belediyeye öz gelir yarattık. Toplamda 3 milyon 363 bin lira gelirimiz oldu. Giderlerimiz ise personel, akaryakıt alımı ve yaptığımız işlerdir. Bunların ayrıntılarını vatandaşlarımız belediyemizin internet sitesinden görebilir." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT