1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Polis koruması altında Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdiler
Polis koruması altında Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdiler

Polis koruması altında Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdiler

Kudüs'te İsrail Tarihi Eserler Kurumu'ndan bir yetkili ile 45 Yahudi yerleşimcinin, İsrail polisinin koruması altında Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdiği bildirildi.

A+A-

Yahudi yerleşimcilerin, İsrail polisinin koruması altında Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdiği bildirildi.

Mescid-i Aksa Müdürü Ömer el-Kisvani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail Tarihi Eserler Kurumu'ndan bir uzman ve 45 Yahudi yerleşimci poliskorumasında Aksa'ya girdi." dedi.

1967'den bu yana ilk kez bu tür olayın yaşandığını ifade eden Kisvani, İsrail'in bu günlerde İslami Vakıflar Dairesi yetkililerini tutuklayarak ve iç yönetimine müdahale ederek izlediği siyasetin de tehlikeli bir durum oluşturduğunu kaydetti.

İsrail yönetimi 2003'ten itibaren Yahudi yerleşimcileri, polis korumasında Aksa'nın avlusuna alıyor ve zaman zaman Müslümanlar'ın girişlerine yaş sınırlaması getiriyor. Birçok radikal İsrailli örgüt ve siyasetçi, üzerinde daha önce iki kez yıkılan bir Yahudi tapınağının bulunduğuna inandıkları Harem-i Şerif'in kendileri için de ibadete açılması çağrısında bulunuyor. İsrail yönetimi ise Aksa'nın avlusuna girmesine izin verdiği Yahudilerin burada ibadet etmesine müsaade etmiyor.

HABERE YORUM KAT