1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Provokasyonlara alet olmayın!
Provokasyonlara alet olmayın!

Provokasyonlara alet olmayın!

Teröre kaşı hep birlikte bir seferlik anlayışı ile hareket edilmesi gerektiğini söyleyen AK Parti Konya Milletvekili Ağralı, terörle mücadele ederken içeride ve dışarıdaki provokasyonlara karşı son derece dikkatli hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Türkiye’nin içerde ve dışardaki düşmanlarına karşı topyekün bir mücadelenin gerektiğini ifade eden AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı bu manada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Teröre karşı Milli seferlik ilan ediyorum” açıklamasının son derece doğru ve yerinde bir açıklama olduğunu söyledi.

Suriye konusundaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve burada yaşananlara tüm dünyanın sağır ve dilsiz kaldığını söyleyen AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı, “İnsanlıktan biraz nasibini almış olanlar Halep’te yaşananlara duyarsız kalamaz. Cumhurbaşkanımızın da olağanüstü çabalarıyla bir koridor açıldı. İnşallah sorunsuz bir şekilde oradaki insanların tahliyesi tamamlanacak.  Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapıyor. Sivil toplum kuruluşlarımız da üzerine düşeni yapıyor. Hem hükümet olarak hem de sivil toplum kuruluşlarımızın çabalarıyla Türkiye gerekli çaba ve gayreti gösteriyor. Bu konuda gerçekten çok güzel bir dayanışma örneği sergileniyor.  Halep konusunda Türkiye’nin diplomatik bir başarısı da söz konusudur. Batı maalesef bu işe duyarsız. Bunun geçmişte de örneklerini gördük. Benzer bir tablo Bosna Hersek’te yaşandı. Bosna’da Hollandalılara emanet edilen Boşnak Müslümanlar, Hollandalıların gözetiminde katledildi. Halep’te de yapılmak istenen bundan çok farklı değil. Ama artık Türkiye eski Türkiye değil. Bu noktada Halep’te yaşananlara sessiz kalamayız. Rusya ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın yoğun bir telefon trafiği oldu. İran ve Şii milislerin saldırıları da bu diplomasi sonucunda bertaraf edildi. Şu anda da sivillerin güvenli bir şekilde taşınma işlemleri devam ediyor.” dedi.

provokasyon--(1).jpg

“TERÖRE KARŞI TOPYEKÜN BİR SEFERLİK GEREKİYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “teröre karşı Milli seferlik ilan ediyorum” açıklamaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Ağralı, “Konuya Halep’ten başlarsak Türkiye’nin karşı karşıya olduğu durum gerçekten çok ciddi bir durum. Gezi olaylarıyla başlayan süreç, 15 Temmuz darbe girişimi ve şu anda ülkemizin çevresinde yaşanan gelişmeleri göz önünde bulundurulduğunda millet olarak bütün bunlarla mücadele edecek bir anlayışa ihtiyaç vardı. Terörle mücadele de bunun bir parçasıydı. İslam dünyasına baktığımızda ümmetin ümidi Türkiye’dir. Bu kadar yoğun sorunlarla mücadele etmek için bütün kurum ve kuruluşların topyekûn bir mücadele içine girmeleri gerekmektedir.   Bu sadece askeri manada bir seferberlik değil. Şu anda zaten terörle mücadelede noktasında içeride ve dışarda askeri bir seferberlik var. İçeride teröre karşı sıfır toleransla kar kış demeden terörü yerinden imha etmek için mücadele ediyor. Sadece Türkiye sınırları içinde de değil teröre kaynak oluşturacak yurt dışındaki unsurlara karşı da bir mücadele var. Bunun en büyük örneği “Fırat Kalkanı” operasyonudur.  Bu anlamda zaten askeri bir anlayış var. Diğer kamu, özel kuruluş ve vakıflarla vatandaşlık biliciyle harekete geçilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

abdullah-agrali-3.jpg

“HEP BİRLİKTE HAREKET ETMEZSEK BAŞARILI OLAMAYIZ”

Türkiye’nin içerde ve dışarda karşılaştığı tehditlere karşı iri ve diri olması bakımından bir seferberlik anlayışı ile hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Ağralı, “Bu anlamda Cumhurbaşkanımızın tüm kurum ve kuruluşlara bir anlayış empoze etti. Bu açıklamaları bu şekilde değerlendirmek gerekiyor.  Silahlı kuvvetlerimiz bu mücadeleyi son derece başarılı bir şekilde yürütüyorlar ancak vatandaşlarımızın da bu anlayışa destek vermeleri açısından son derece önemli bir açıklamaydı. Terörle mücadele sadece güvenlik güçleri ve askeri personelle yapılacak bir iş değildir. STK’lar, Kanaat önderleri, gençlere ve kadınlara yönelik topyekûn bir seferberlik anlayışı ile hareket etmezsek başarılı olamayız. O açıdan da bu açıklanın çok doğru olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

provokasyon--(2).jpg

HENDEK SİYASETİ HDP’Yİ BİTİRDİ

Hendekler ve açılan çukurların PKK ve HDP’nin yaptığı tarihi bir hata olduğunu aktaran Ağralı, “Halk size 80 milletvekili verdik. Sorunları silahla değil konuşarak çözün dedi. Onlar da tam tersini yaptı. Milletimiz bunu görüyor. Kayyum atanan yerler de dâhil artık devlete çok büyük destek var. Bölge insanı artık huzur gelsin istiyorlar. Bütün eleştirilere rağmen çözüm sürecinin bölgede etkilerini de görebiliyoruz.  Çözüm süreci tarihi bir projeydi ancak uygulamada yanlışlıklar oldu. Bugün aslında o uygulamadaki yanlışlıkları yapanları da biliyoruz.  Çözüm sürecine yöneltilen tüm eleştirilere rağmen insanlar ticareti, huzuru gördü.  Kürtlere özgürlük verelim diyenler aslında Kürtlere hayatı zindan etti. Halk bunları görünce demek ki bunların niyeti başka dedi.  Allaha çok şükür milletimizin feraseti ve sağduyusuyla şu anda yürütülen operasyonlara karşı da çok büyük bir destek var. Güneydoğu da herkesin söylediği devletimiz bizi bırakmasın, bunların eline terk etmesin şeklinde. Çünkü ilk defa bölge insanı yüzlerini gizlemeden terör ve terör örgütlerine karşı çok net tavır koydular. Bu öyle çok kolay bir şey de değil.” diye konuştu.

provokasyon--(3).jpg

PROVOKASYONLARA DİKKAT!

HDP’ye gösterilen tepkilerde provokasyonlara karşı dikkatli olunması gerektiğini de sözlerine ekleyen Ağralı, “Bu konuda sağduyulu olmak gerekiyor. Terörle mücadele devletimiz zaten gerekeni yapıyor. Provokasyonlara gelmemek lazım. Operasyonlardan önce darbeci ihanet şebekeleri yanlış koordinatlar vererek güvenlik güçlerinizi yanıltıyorlardı. Bunları kendileri de itiraf ettiler. Terörle mücadelede bu hain şebeke bertaraf edildikten sonra hiç olmadığı kadar etkin sonuçlar alınmaya başlandı.  Konya’da da HDP İl Teşkilatına da bir saldırı oldu. Bu tahriklere, provokasyonlara gelmemek gerekiyor.  Yanlış yapan varsa devlet bunun hesabını soruyor zaten. Bu işi devlete bırakmak gerekiyor.  İçerde ve dışarda ülkemize yapılan saldırılara karşı en büyük sermayemiz birlik ve beraberliğimizdir. Birlik ve beraberliğimizi fitne ve fesada kurban etmeyelim.  Vatandaş sokaklara çıkarak sorunları ben çözerim dememeli. Birlik beraberliğimizi zedeleyecek tavır de davranışlardan kaçınmak gerekiyor.  Konya birlik ve beraberliğin yaşandığı en güzel şehirlerden biri ve bu özelliğini korumalı.  Şehitler veriyoruz içimiz yanıyor ancak güçlü olmalıyız. Terör örgütlerine karşı hep birlikte karşı durmamız lazım. Yurt içinde ve yurt dışında teröre karşı çok dikkatli olmalıyız. Bu ülkenin tüm vatandaşlarının bu ülkeye sahip çıkması gerekiyor. Avrupa bize karşı çifte standart uyguluyor ancak bu haklılığımızı iyi bir şekilde anlatmalıyız. Bu nedenle de seferberlik anlayışını sadece yurt içinde değil yurt dışında da topyekûn yapmalıyız.” dedi.

provokasyon--(5).jpg
İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT