1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Puigdemont: Referandum ya olacak ya olacak
Puigdemont: Referandum ya olacak ya olacak

Puigdemont: Referandum ya olacak ya olacak

Katalonya Başkanı Puigdemont, "İspanya devleti razı olsun ya da olmasın 2017 Eylül ayında bağımsızlık yanlısı referandum" sözü verdi.

A+A-

İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi'nin başkanı Carles Puigdemont, "İspanya devletinin rızası olsun ya da olmasın 2017 Eylül ayında bağımsızlık yanlısı referandum yapılması" sözü verdi.

Puigdemont, İspanya demokrasi tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, hükümeti için parlamentodan güven oylaması isteyen ilk siyasi lider oldu.

"Referandum ya olacak ya olacak" 

Güvenoyu için Katalan parlamentosunda bugün başlayan oturumda konuşma yapan Puigdemont, "Referandum ya olacak ya olacak" iddiasında bulundu.

Bağımsızlık yanlısı bir referandum yapılması için İspanyol hükümetiyle her türlü işbirliğine açık olduklarını dile getiren Puigdemont, "Eğer İspanyol hükümeti demokrasinin temellerini kabul ederse, referandumun tarihi, sorusu ve geçerlilik oranının belirlenmesi için müzakereye hazırız. Katalonya ile anlaşmalı bir referandum yapmak İspanyol siyasetinin sorumluluğudur. Çünkü Katalanların yüzde 60'ı bu referandumun yapılmasını destekliyor." ifadelerini kullandı.

Puigdemont, 9 Kasım 2015'te Katalan parlamentosunda kabul edilen, "İspanya devletinden ayrılmayı sağlayacak yol haritasının" Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesine rağmen öngörüldüğü şekilde devam edeceğini ve 2017 Temmuz ayına kadar gerekli yasaları çıkaracaklarını savundu.

HABERE YORUM KAT