1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Putin ve Lukaşenko arasında 4 saatlik petrol pazarlığı
Putin ve Lukaşenko arasında 4 saatlik petrol pazarlığı

Putin ve Lukaşenko arasında 4 saatlik petrol pazarlığı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, iki ülke arasında yaşanan petrol fiyatları krizi nedeniyle 4 saatlik...

A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, iki ülke arasında yaşanan petrol fiyatları krizi nedeniyle 4 saatlik görüşme gerçekleşti.

Rusya bu yıl içerisinde Belarus'a petrol ve gaz fiyatlarını dış pazar üzerinden satma ve vergilendirme kararı almıştı. Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko geçtiğimiz aylarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den petrol fiyatlarında indirim yapmasını talep etmiş, ancak olumlu cevap alamamıştı. 2 ülke arasında yaşanan petrol krizi nedeniyle Putin, Lukaşenko'yu Kremlin Sarayı'nda ağırladı. Putin ve Lukaşenko yaşanan petrol krizini ele almak üzere 4 saat boyunca toplantı gerçekleştirdi.

Putin ile Lukaşenko arasında gerçekleşen görüşmeye Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei, Rusya Maliye Bakanı Anton Sluanov, Belarus Maliye Bakanı Maksim Yermeloviç, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, Belarus Başkan Yardımcıları Igor Luaşenko ve Igor Petrişenko katıldı.

Uzlaşı sağlanmadı, komisyon kurulacak

Belarus'un Rusya'nın geri adım atması yönünde sürekli yaptığı baskı görüşmede de sürdü. İki lider arasında gerçekleşen görüşmede uzlaşı sağlanmadı. Görüşmede 2019 yılı içerisinde iki ülke arasında pazarlıkların sürmesi yönünde komisyon kurulması kararı alındı. Yeni yıl ile birlikte iki ülkenin sunacağı isimler tarafından komisyon kurularak petrol konusunda uzlaşı için çalışılacak.

Putin ve Lukaşenko arasında 4 saatlik petrol pazarlığı

Putin ve Lukaşenko arasında 4 saatlik petrol pazarlığı

İHA

HABERE YORUM KAT