1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rahleli dijital Kur'an-ı Kerim'e yoğun ilgi
Rahleli dijital Kur'an-ı Kerim'e yoğun ilgi

Rahleli dijital Kur'an-ı Kerim'e yoğun ilgi

Dünyada ilk olduğu belirtilen rahleli dijital Kur'an-ı Kerim, 1. İstanbul Arapça Kitap Fuarı'nda görücüye çıktı.

A+A-

İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuarda bulunan Dar Al Ma'rıfa Yayınları standında sergilenen rahleli dijital Kur'an-ı Kerim, vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Rahleli dijital Kur'an-ı Kerim ile ilgili AA muhabirine bilgi veren Dar Al Ma'rıfa Yayınları Genel Müdürü İman Taha, yayınevinin merkezinin Suriye'de olduğunu, iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınarak çalışmalarını İstanbul'da sürdürdüklerini anlattı.

Taha, yayınevi olarak daha önce Kur'an-ı Kerim okuma kalemi ürettiklerini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Babam Suphi Taha, hareke yerine üç renkli tecvitli Kur'an-ı Kerim okumayı bulduktan sonra yayınevi olarak tecvitli Kur'an-ı Kerim üretmeye başladık. 26 yıldır da bu işi yapıyoruz. Yayımlarımızı birçok dile çevirdik ve 90 çeşit ürünümüz var. En çok ilgi gören ürünlerimizden biri de Kur'an-ı Kerim'i tecvitli şekilde kelime kelime okuyan elektronik kalemimiz oldu. Kalem, Kur'an-ı Kerim'in kıraatlerini, çevirilerini ve tefsirini de dinlemenizi sağlıyor. Bu ürünümüz aynı zamanda Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan onaylı bir ürün."

Kur'an-ı Kerim'i öğretmek için birçok teknoloji kullanıldığına dikkati çeken Taha, buna, televizyon kanallarında yayımlanan programları ve mobil telefonlarda kullanılan uygulamaları örnek verdi.

"Cihazın uzaktan kumandası da var"

Taha, yayınevi olarak Kur'an-ı Kerim okumayı öğreten çeşitli çalışmalar yaptıkları dile getirerek, şunları kaydetti:

"Yayınevi olarak hazırlattığımız 'Elmunir Dijital 2' Kur'an-ı Kerim' ayaklı, yani rahleli bir bilgisayar şeklinde. İçinde Kur'an-ı Kerim meali bulunuyor. Aynı zamanda kelimelerin birçok dilde de kelime manasını açıklıyor. İçinde yer alan Kur’an metnini, üç kat büyütme ile kelime, ayet ve sure arama özelliğine sahip. Mukabelelerde de Kur'an-ı Kerim'i takip edebilmek için uzaktan kumandası bulunuyor. Ayrıca kol saati şeklinde bir kumandası bulunuyor. Bu kumandayla ekrandaki metni oturduğunuz yerden takip etmek mümkün."

Cihazda, çeşitli Kur'an-ı Kerim tefsirlerinin yer aldığını aktaran Taha, bunun, özellikle namaz sonrası Kur'an-ı Kerim okumak isteyenler için kolaylık olduğunu söyledi.

Taha, Türkler için özel bir çalışma hazırladıklarını da dile getirerek, "Osmanlı ya da Arap hattı yerine, Türklerin okumayı daha kolay bulduğu bilgisayar hattı ile Kur'an-ı Kerim'i kelime kelime okuyabilecek bir kalem hazırlıyoruz. Kalemi tuttuklarında sadece ayeti okumayacak, kelimeyi de okuyabilecekler." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT