1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ramazan bereketi 3 kıtaya taşınacak
Ramazan bereketi 3 kıtaya taşınacak

Ramazan bereketi 3 kıtaya taşınacak

A+A-

Her Ramazan ayında Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanındaki yardıma muhtaçlar için seferber olan Konya’daki yardım kuruluşları, bu yılda geleneğini bozmuyor. Yardımlar konusunda Türkiye’nin en hassas şehri olan Konya, bu Ramazanın da bereketini 3 kıtaya taşıyacak. 

Konya’da faaliyet gösteren yardım kuruluşlarından Dost Eli Derneği, Konya İHH, AYDER, Elbir Derneği, Ribat Eğitim Vakfı ve RİDA Derneği’nin çalışmaları hakkında bilgi aldık.

konyadan-dunyaya-yardim-eli-(4).jpg

RİBAT YÜZLERİ GÜLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR

Ümmeti merkezine alarak, bütün insanlığın derdini kendi derdi bilir ve insanlığın hayırlı bir ümmet haline dönüşmesi için çalışmalar yürüten Ribat Eğitim Vakfı Türkiye'de birçok yerleşim merkezi ile Gazze, Moro, Sudan başta olmak üzere mazlum coğrafyalara da her Ramazan'da olduğu gibi bu Ramazan ayında da ulaşmak için bütün hazırlıkları yaptı. Bu bağlamda Ramazan coşkusunu ümmete yayabilmek için gece gündüz çalışacak.  Yurt dışında Gazze, Sudan, Somali, Moro, Uganda gibi bölgelere yardımlar yapılırken, yurt içinde de başta Konya merkez olmak üzere birçok yerleşim yerine gıda paketleri ulaştırılacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ribat Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Büyük, yurt içindeki yardım faaliyetlerini Ribat Aşevi ile yurt dışındaki yardımları ise Ribat İnsani Yardım Derneği ile yürüttüklerini ifade etti. Muzaffer Büyük, "Bize fitrelerini, zekatlarını teslim eden insanlarımızın, yaptıkları yardımların hakkıyla yerine ulaştığını ifade için bu haberleri ya da açıklamaları yapıyoruz. Amacımız Ramazan coşkusunu ümmetin her ferdinin yaşamasıdır." Diye konuştu.

konyadan-dunyaya-yardim-eli-(1).jpg

RAMAZAN’DA İFTAR YAPMAYAN EV KALMASIN

Çalışmalarına Ramazan Ayında hız veren İHH İnsani Yardım Vakfı, hem yurt içinde hem de yurt dışında ramazan faaliyetleri ile Müslüman kardeşlerinin yanında. Ramazan çalışmaları ve İHH’nın yaptığı faaliyetler hakkında gazetemize konuşan Konya İHH Başkanı Op. Dr. Hasan Hüseyin Uysal Ramazan’da paylaşma ve kardeşlik duygularının yoğun olduğu bu günlerde infak etmenin bereketinin daha fazla olduğunu söyledi. İç savaşın halen devam ettiği Suriye’ye,  2016 yılı içerisinde Konya İHH olarak 152 tır yüksek nitelikli yardım malzemesi gönderdiklerinin altını çizen Uysal, Ramazan ayında Suriye’ye gönderilmek üzere hazırlanan kumanyaların şimdiden yola çıktığını ifade etti. Ramazan’da paylaşmanın bereketinin daha fazla olduğunu söyleyen Uysal, zekat bağışları ile, fitreler ile Ramazan ayında yoksul ailelerin sofralarının erzaksız kalmayacağını belirtti. Kayalıpark ve çeşitli AVM’lerde açılacak stantlarda zekat, fitre ve diğer bağışların kabul edileceğini söyleyen Op. Dr. Hasan Hüseyin Uysal, tüm gönüllü kardeşlerimiz ile Ramazan’da hiç durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz”diye konuştu.

konyadan-dunyaya-yardim-eli-(5).jpg

RİDA DERNEĞİ’NDEN 3 KITAYA RAMAZAN BEREKETİ TAŞINACAK

RİDA Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği olarak her yıl olduğu gibi bu yılda da Ramazan ayı ile birlikte “Yetimler Sizi Bekliyor ve Ramazan Paylaşınca Güzel”  sloganıyla çalışmalarına 3 kıtada, 21 ülkede ve 45 farklı bölgede yetim çalışmasından, Aşevi çalışmalarına, Su Kuyusu çalışmalarından Mescit ve Medrese çalışmalarına, Kurban çalışmasından, İrşat faaliyetlerine kadar hız kesmeden devam ediyor. Dernek 3 kıtaya yayılan Ramazan çalışmalarında Sudan Darfur Kampları, Somali Dadab Kampı, Kenya Garissa, Kenya Kakuma Kampı, Afganistan, Suriye, Bayırbucak Türkmenleri, Gazze,  Arnavutluk, Sancak,  Sri Lanka, Gürcistan,  Türkiye olma üzere  12 bölgede İftar ve sahur, Ramazan gıda paketleri, zekâtlar, fitreler ve fidyeler, şükür, adak ve Akika kurbanları yetimler başta olmak üzere yoksullara, ihtiyaç sahiplerine ve tüm mazlumlara direk ulaştırılacak. Bu Ramazan 1 iftar 5 TL, 1 Ramazan Gıda Paketi 75 TL olarak belirlendi.

konyadan-dunyaya-yardim-eli-(8).jpg

37 ÜLKEDE İHTİYA SAHİPLERİNE DOST ELİ

37 ülkede yardımlarına devam ettiklerini belirten Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Seçer, “Türkiye içinde60 il ve ilçeye destek sağlıyoruz. Ramazan öncesinde 3 bin ailenin gıda ve giyim ihtiyaçlarını karşılamış olacağız. Bu faaliyetler özellikle yetimler ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik devam edecek. Yurt içinde Ramazan ayında 28 ilçeden 50’şer yetim çocuğu Konya’ya getirerek hem bütün ihtiyaçlarını karşılıyoruz hem de Konya’yı gezdiriyoruz.  Maksadımız çocukların ufkunun açılıp hedefini büyütmesidir. Yine oruç tutan çocuklarımıza hediye takdim edeceğiz. Yurt dışında da 15 ülkeye ulaşacağız. Toplamda 37 ülkede faaliyetteyiz. Afrika, Uzakdoğu, Balkanlar’da ülkelere ekiplerimiz yardımları götürecekler. Bosna’da 1000, Arnavutluk’ta 500 ihtiyaç sahibi ailelere yardımlarımız dağıtılacak. Yine Çad’da 14 tane su kuyusunun açılışı için hem de ihtiyaç sahibi ailelere yarım dağıtmak için ekibimiz orada olacak. Arkasında Nijer’de 30 tane su kuyusu açılışını gerçekleştireceğiz. Gazze, Zimbamba, Gana, Tanzanya, Makedonya ve birçok ülkeye yardımlarımız sürecek” şeklinde konuştu.

konyadan-dunyaya-yardim-eli-(7).jpg

DİN, DİL, IRK AYRIMI YAPILMAKSIZIN HERKESE YARDIM

Elbir Derneği’nde Suriye’den gelen bütün mültecilerin Arap, Kürt, Türkmen ayırt edilmeden herkese yardım edildiğini ifade eden Elbir Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kırımlı, Konya merkez ve ilçelerinde “Giyim, gıda, sağlık olsun her türlü konuda yardım etmeye çalışıyoruz. Konya halkına bu konuda büyük teşekkür etmek gerekiyor. Türk’ün misafirperverliğini, Selçuklu’nun başkenti Konya’nın misafirperverliğini göstermeye gayret ediyoruz” dedi.  Alan el ile veren el arasında köprü vazifesi kurduklarının altını çizen Elbir Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Cırık ise “Biz din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın Konya’ya gelen insanlarımızın öncelikli en acil ihtiyaçlarını karşılamak için yola çıktık. Şu ana kadar 11 bin aileye yardım götürdük. 7 bine yakın çocuk eğitime devam ediyor. Ramazan ayında tüm ailelere bir gıda paketi de olsa temizlik paketi ile birlikte dağıtıma devam edeceğiz” diye konuştu.

ZALİME KARŞI MAZLUMUN YANINDAYIZ

Bosna, Filistin, Çeçenistan, Moro, Filipinler ve dünyanın tüm ülkeleriyle Türkiye’yi kardeş yapmaya çalıştıklarını vurgulayan AYDER Anadolu İnsani Yardım Derneği Basın Koordinatörü Umut Çimen, “Türkiye ile mazlum halk arasında bir köprü olmaya çalıştık. Çalışma alanımız savaş bölgeleri. Afet, yardıma muhtaç bölgeler, susuz bölgelerde devam ediyor.  Sürekli eksiklikler tamamlamaya çalışıyoruz. Savaş alanları aynı zamanda açlığın, yıkımın olduğu alanlardır. O yüzden çalışmalarımız oralarda devam ediyor. 138 TIR gönderildi. Bu TIR’larda Çocuk mamaları, gıda, giysi, günlük ihtiyaçları karşılamaya çalışıyoruz. 75 ülkeden yaptığımız çalışmalar ile zalime karşı mazlumun yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz” dedi.  

İSMAİL POÇAN

HABERE YORUM KAT