1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Ramazan rahmettir”
“Ramazan rahmettir”

“Ramazan rahmettir”

Ramazan ayının, Kuran’ın dirildiği ve rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı bir ay olduğunu belirten Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, “Bu rahmetten istifade etmek, mümin için büyük bir kazanç.

A+A-

Ramazan Ayı’nda tüm Müslümanların Kur’an-ı Kerim’in bereketinden istifade etmesi gerektiğini söyleyen Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, “Rahmet kapılarının sonuna kadar açık olduğu, cennet kapılarının ‘Reyyan Kapısının’ açık olduğu bir aydır. Biz ona oruç kapısı da diyoruz. Ramazan Ayı, cennet kapılarının sonuna kadar açık olduğu, cehennem kapılarının ise kapalı olduğu, rahmetin üzerimize yağdığı bir vakit olan Kuran Ayı’dır. Bu sebeple bu mübarek ayı; oruçla, namazla, teravihle ve Kuran’ı okuyarak geçirmeliyiz. Kur’a-ı Kerim-i anlayarak, ezberleyerek, tekrar etmeliyiz ve Kuran-ı Kerim’in bereketinden istifade etmeliyiz” dedi.

“KUR’AN RAHMETİ BİZİ SARACAK”

Gençleri, yaşlıları, çocukları, işçileri, sokakları ve caddeleri oruç olduğunu vurgulayan Poçanoğlu, “Ramazan’ı Konya’da yaşamak da; akşam teravihleriyle, gündüz oruçlarıyla, davetleriyle, mukaveleleriyle Ramazan Konya’da çok canlı, bereketli ve hareketli bir iklim. Bu sebeple bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Müminler ve kullar olarak Cenabı Hakk’ın rahmetinden istifade etmeliyiz. Bunu Konya’da yaşamak da bizim için ayrı bir sevinç ve mutluluk. Konya’nın büyük bir çoğunluğunda yer alan 70’e yakın camide hatimle teravih kılınacak. Kuran-ı Kerim her camide, pek çok evde hatmedilecek. Kuran’ın sesi, kokusu, ruhu ve rahmeti bizi saracak. Bundan istifade etmeliyiz. Ramazan biz Müslümanlar için şifa ve rahmettir” şeklinde konuştu.

“KONYA’YA HİZMET ETMEK BİR ŞEREF”

Müftülük olarak çok çalışılması gerektiğinin altını çizen Poçanoğlu,  “Kuran’ın, sünnetin ve Salih şerefimizin de tarihi tecrübesinden de istifade etmeliyiz. Konya çok değerli bir şehir. Konya,  kadim İslam yurdu ve başkenti. Konya, dini anlayışı, varoluşu, adet ve gelenekleriyle, İslam’ı yaşayışıyla tüm Türkiye’yi etkileyen bir şehir. Bu sebeple Konya’ya hizmet etmek bizler için bir şeref. Bunun bilincinde olarak İnşallah çok büyük gayretle ve ciddiyetle, meselelere hâkim olarak şehrimize ve İslam’a hizmet etme savaşında olacağız. Bütün kardeşlerimin de duasını isterim. İnşallah muvaffak oluruz” diye konuştu.

“İSRAİL KENDİ SONUNU HAZIRLIYOR”

İsrail’in zalim insanlar tarafından kurulan bir topluluk olduğunu söyleyen Poçanoğlu, sözlerine şu şekilde son verdi: “Çok nispetsizce bir güç kullanıyor. Şunu biliyoruz ki, tarih içerisinde hiçbir zaman azgınlık ve zulümle haddi aşarak payidar olan hiç kimse olmamıştır. Zayıflara gösterdiği azgınlıkla İsrail ancak kendi sonunu hazırlamış olur.”

 

SEYFULLAH KOYUNCU / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT