1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Referandumun geçersiz olması hükümet açısından fiyasko'
'Referandumun geçersiz olması hükümet açısından fiyasko'

'Referandumun geçersiz olması hükümet açısından fiyasko'

Budapeşte Corvinus Üniversitesi öğretim görevlisi ve siyaset bilimci Rona, "Hükümetin harcadığı o kadar kaynağa rağmen referandumun geçersiz olması hükümet açısından olağanüstü büyük bir fiyaskodur." dedi.

A+A-

Budapeşte Corvinus Üniversitesi öğretim görevlisi ve siyaset bilimi uzmanı Daniel Rona, Macaristan'da 2 Ekim'de düzenlenen ve katılımın yüzde 50'nin altında kalarak geçersiz sayılan sığınmacı referandumuyla ilgili, ''Hükümetin harcadığı büyük kaynağa rağmen referandumun geçersiz olması olağanüstü büyük bir fiyaskodur.'' dedi.

Rona, Avrupa Birliği'nin (AB) sığınmacılara yönelik kota uygulamasına göre bin 294 mülteciyi kabul etmesi öngörülen Macaristan hükümetinin, 2 Ekim'de düzenlediği halk oylamasının, yüzde 50'nin altındaki katılım nedeniyle geçersiz olmasını AA muhabirine değerlendirdi.

Macar hükümetinin halk oylaması ile hem iç hem de dış politika açısından mesaj vermek istediğini belirten Rona, ''Macar hükümeti halk oylaması ile dış dünyaya Macar halkının hala arkasında olduğu mesajı vermek istedi. İç politikada ise sığınmacı konusu gündemde kaldığı sürece kendi popülaritesinin üst seviyede kalacağını biliyor. Macaristan'da, eğitim, sağlık ya da başka bir konu gündeme geldiğinde halkın hükümetten rahatsız olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. Hükümet sığınmacı krizini kullanarak dikkatleri kendi istediği tarafa çekiyor.'' dedi.

"Beklentileri düşürdüler"

Referandumun yüzde 50'nin altında kalarak geçersiz olmasını tüm partilerin kendi başarısı olarak değerlendirdiğini kaydeden Rona, şöyle konuştu:

Hükümet için başarı sayılabilecek tek noktanın ise hiçbir bağlayıcılığı olmayan bir seçime 3 milyon kişiyi götürmek olduğunu belirten Rona, ''Aslında Başbakanın kendisi de dahil olmak üzere tüm hükümet yetkilileri son haftaya kadar seçimin geçersiz olmasının kendileri için başarısızlık olacağını söylediler. Ama son hafta seçimin geçersiz olacağını görünce onlar da beklentileri düşürmeye başladılar.'' dedi.

"Orban kesinlikle kaybetti"

Hukuki hiç bir bağlayıcılığı olmayan soruya rağmen düzenlenen referandum sonucunda Başbakan Viktor Orban'ın kaybettiğini savunan Rona, ''Dediğim gibi yöneltilen sorunun hukuki olarak bir geçerliliği yok. Üstelik bunun geçersiz olması verilmek istenen mesajı daha da güçsüzleştiriyor. Orban kesinlikle kaybetti. Daha önemlisi Macaristan'da uzun yıllar sonra sol kesim ilk defa kaybetmedi.'' dedi.

"Sığınmacı politikası değişmez"

Orban'ın bugüne kadar izlediği sığınmacı politikasında herhangi bir değişikliğe gitmesinin beklenmediğini belirten Rona, ''Çünkü sığınmacı konusu hem Macaristan hem de AB çapında da uzun yıllar gündemde kalacak. Şunu da unutmayalım ki, Fidesz'e oy verenlerden daha fazlası sığınmacı krizinin çözümünde Fidesz'le hemfikir.''

HABERE YORUM KAT