1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rida bayrama hazır
Rida bayrama hazır

Rida bayrama hazır

RİDA Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kalender, Bu seneki kurban çalışmalarıyla geçen seneki çalışmaları geçmeyi düşündüklerini ifade etti.

A+A-

Bu seneki kurban çalışmalarıyla geçen seneki çalışmaları geçmeyi düşündüklerini ifade eden RİDA Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kalender, “Her bir bölgede en az 2-3 bin öğrenci potansiyeline sahibiz. Kurbanların dağıtılacağı yerlerde hazır aslında” dedi.

Eğitim çalışması yapan bir dernek olduklarını aktaran RİDA Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kalender, “Aslında sahada kurulu medreselerimiz, okullarımız ve yetim yurtlarımız olduğu için kurban organizasyonu bizim tarafımızdan en iyi yapılan organizasyonlardan birisi diyebiliriz. Bu yüzden bir çok dernek kurban organizasyonu bizim çatımız altında yapıyor. Çünkü bu medreselerde en az 25-30 personelimizin olduğu bölgelerde kurbanlarımız kesiliyor. Hazır bir alt yapı var. Eğitim faaliyetleri yapan düzenli çalışan bir dernek olduğumuz için bu konuda çok büyük bir avantaja sahibiz. Yedi gün yirmi dört saat o bölgedeyiz. O bölgenin insanlarıyla çalışıyoruz. Tabi bu çok büyük bir avantaj sağlıyor. O yüzden Türkiye'de ki birçok derneğe de bu konuda yardımcı oluyoruz ” diye konuştu.

2-20180808165616.jpg

“EĞİTİM FAALİYETLERİNE DE DESTEK”

Yaptıkları faaliyetlerin yetimler üzerine olduğu için her bir bölgede en az 2-3 bin öğrenci potansiyeline sahip olduklarını vurgulayan Kalender, “Yani çevremizde bu kadar yetim ve kuran talebesi var. Kurbanların dağıtılacağı yerlerde hazır aslında. Ayrıca bölgedeki eğitim faaliyetlerine de destek verilmiş oluyor. Kurban faaliyetleriyle birlikte öğrencilerin medreselere gelmesi, yetimhanelerine yardım ulaştırması ve yardımın dağıtılması noktasında da çok büyük bir avantaj sağlıyor. İnşallah bu sene de faaliyet gösterdiğimiz yerlerde kurban organizasyonu yapıp en iyi şekilde yardımları dağıtmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“İNSANİ KRİZ VAR”

Birçok ülkede çalıştıklarını ancak kurban faaliyetini her ülkede yapmadıklarının altını çizen Kalender “Mesela Arnavutluk bunlardan bir tanesi. Yani kendi yetimlerimize ve çok az fakir aileleri tespit ettiğimiz ailelere yardımlarımızı yapıyoruz. Gürcistan ve Moğolistan da öyle bir yer. Yani kendi medrese talebelerimizdeki yetimler ve çok fakirlere dağıtacağımız kadar kurban kesiyoruz. Kurban ağırlığı en fazla Sudan’ın Darfur Bölgesinde, Kenya'nın Somali sınırında ve Uganda sınırındaki Kakuma Kampında. Buralarda çok ciddi insani kriz var. Zaten insanlar kampta yaşıyorlar ve kamp hayatı Müslümanlar için git gide derinleşen daha sıkıntılı hale gelen bir hayat. Yani kurban faaliyetlerimizin çoğunluğunu bu kamp bölgelerinde olacak” ifadelerini kullandı.

“GENELDE DEVE KESİYORUZ”

Bu seneki kurban fiyatları hakkında bilgi veren Kalender, “Kurban kesim fiyatlarımız yurt içinde ve Suriye'de 900 TL, Afganistan, Arnavutlukta ve Afrika’da ise 600 TL. Bütün kurban kestiğimiz bölgelerde kesebileceğimiz bir fiyat olan 600 TL açıklandı. Bir de Afrika’da arkadaşlarda biliyorlar. Biz genelde deve kesiyoruz. Deve olan bölgelerde kesinlikle deve kesiyoruz. Yani deve inekle kıyaslandığı zaman nerdeyse iki katı fiyata sahip. Eti çok seviliyor. Somaliler deve etini çok seviyorlar. Bir de oranın inekleri buranın inekleri gibi besili değil. Somali tarafında kesinlikle deve buluyorsak,  pahalı demeden deve kesiyoruz” şeklinde konuştu.

YİĞİT BERKAY ÇOPUR / YENİ HABER

HABERE YORUM KAT