1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Rio Paralimpik Oyunları'na rekor katılım
Rio Paralimpik Oyunları'na rekor katılım

Rio Paralimpik Oyunları'na rekor katılım

Türkiye, 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda 68 sporcuyla, tarihinin en yüksek katılımıyla yer almayı garantiledi.

A+A-

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada,2016 Rio Paralimpik Oyunları'na katılma sürecinde milli sporcuların birçok branşta üstün bir performans sergilediğini belirtti. Kılıç, "Bu süreçte kota almak için birbirinden zorlu müsabakalara çıkan milli sporcularımız ülke spor tarihine geçen bir başarıya imza attı." dedi.

Türkiye'nin 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na tarihinin en yüksek sporcu sayısıyla katılacağını vurgulayan Kılıç, oyunların başlamasına yaklaşık 2,5 ay kala gelen bu başarının büyük bir gurur yaşattığını ifade etti. 

"Kota alan sporcu sayımız 68'e ulaştı"

Bakan Kılıç, "Kota alma sürecinde Rio'ya gidecek sporcu sayımızın daha da artacağına gönülden inanıyorum. Bu tarihi başarılar, engelli sporuna yapılan yatırımların ne kadar önemli olduğunu en güzel şekilde gözler önüne seriyor." diye konuştu.

2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda Türkiye'nin 67 sporcuyla mücadele ettiğini hatırlatan Kılıç, şunları kaydetti:

"2016 Rio Paralimpik Oyunları'nın başlamasına yaklaşık 2,5 ay kala kota alan sporcu sayımız 68'e ulaştı. Rio'da branş bazında da sporcu sayımızın bu kadar çeşitlilik göstermesi bizler için çok önemli. Milli sporcularımız, oyunlarda 4'ü takım olmak üzere 11 farklı branşta ülkemizi temsil edecek. Süreç içinde bu önemli başarılara imza atan milli sporcularımızı tebrik ediyor ve Paralimpik Oyunları'nda da güzel haberler alacağımıza gönülden inanıyorum." 

HABERE YORUM KAT