1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ruhani'den 'aşırı muhazakarlara' suçlama
Ruhani'den 'aşırı muhazakarlara' suçlama

Ruhani'den 'aşırı muhazakarlara' suçlama

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ülkedeki bazı grupları, anayasada güvence altına alınan insan haklarını görmezden gelmekle itham etti.

A+A-

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkedeki "aşırı muhafazakar" grupları, anayasada güvence altına alınan insan haklarını görmezden gelmekle suçladı.

İran devlet televizyonunun haberine göre, Ruhani, seçim vaatleri arasında yer alan "Vatandaşlık Hakları Bildirgesi"ni başkent Tahran'da düzenlenen törenle açıkladı.

Törende yaptığı konuşmada, ülkede kimi kesimlerin "anayasanın bazı bölümlerine bile hoşgörülü olmadığını" söyleyen Ruhani, bu kişileri anayasanın insan haklarına ilişkin maddelerini ihlal etmekle suçladı.

Kimsenin kanun karşısında ayrıcalığa sahip olmadığını vurgulayan Ruhani, herkesin anayasa çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini belirtti.

İran Cumhurbaşkanı, hazırlanan bildirgenin seçim vaatlerinden biri olduğunu hatırlatarak, ülkede etnik gruplar ve dini azınlıklar başta olmak üzere tüm vatandaşların haklarını korumaya ilişkin vaatlerinin arkasında duracağını söyledi.

Ruhani, Vatandaşlık Hakları Bildirgesi'nin anayasanın uygulanmasını da kolaylaştıracağını sözlerine ekledi.

Reformcuların desteğiyle Haziran 2013'te göreve gelen Cumhurbaşkanı Ruhani, toplumun açılım beklediği insan hakları, ifade ve basın özgürlüğü gibi hassas alanlarda reformlar yapacağına ilişkin sözler vermişti, ancak bu konuda şu ana kadar kayda değer bir adım atamadı.

Ruhani hükümetine muhalif "aşırı muhafazakar" gruplar ve bazı din adamları ise yasakların hafifletilip özgürlüklerin genişletilmesi konusunda atılmak istenen adımlara karşı çıkıyor.

HABERE YORUM KAT