1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Rusya Halep'te El Nusra'yla değil muhaliflerle çatışıyor'
'Rusya Halep'te El Nusra'yla değil muhaliflerle çatışıyor'

'Rusya Halep'te El Nusra'yla değil muhaliflerle çatışıyor'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, “Rusya’nın El Nusra’ya karşı bir çabası olduğunu görmedik. Halep’te rejimi destekleyerek muhaliflere karşı savaşıyorlar." dedi.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Halep’in doğusunda terör örgütü El Nusra'ya karşı değil, Suriyeli muhaliflere karşı mücadele ettiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında Halep’te muhalif silahlı gruplar ve Rusya destekli rejim güçleri arasında yaşanan çatışmalar hakkında konuştu.

Toner, “Halep’in güneyinin rejim tarafından geri alınması durumunda El Nusra yenilgiye uğratılır mı?” şeklinde yöneltilen bir soru üzerine, “Biz Rusya’nın El Nusra’ya karşı mücadele ettiğini görmedik.” dedi.

Toner, “Biz tamamen El Nusra’nın yenilgiye uğratılmasından yanayız ve bu konuda anlaştık. Rusya ve ABD El Nusra’nın bir terör örgütü olduğu konusunda hemfikirdir ve DEAŞ gibi yenilgiye uğratılması gerekiyor.” dedi.

Fakat Rusya’nın El Nusra’yla çatıştığını görmediklerini kaydeden Toner şöyle devam etti:

“Rusya’nın El Nusra’ya karşı bir çabası olduğunu görmedik. Halep’te rejimi destekleyerek muhaliflere karşı savaşıyorlar. Biz Halep’te böyle olduğunu düşünüyoruz. Rusya’yla El Nusra’ya karşı mücadele konusunda bir anlaşmamız vardı.”

Toner, Halep’in rejim tarafından alınması durumunda Suriye’de iç savaşın devam edeceğine dikkati çekerek, Halep’in düşmesi durumunda şiddetin bitmeyeceğini söyledi. Toner, Suriye’de savaşın sona ermesi için siyasal çözüm aranması gerektiği yönündeki sözlerini tekrar etti.

Halep’in rejim güçleri tarafından alınması durumunda Suriyeli muhaliflerin teslim olacağını düşünmediklerini belirten Toner, “Daha önce korktuğumuz ve bunu belirttiğimiz gibi bu durum sadece çatışmaların daha da artmasına ve şiddet olaylarının ülkenin diğer bölgelerine sıçramasına sebep olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT