1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rusya'dan Şanghay açıklaması
Rusya'dan Şanghay açıklaması

Rusya'dan Şanghay açıklaması

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'dan Türkiye'nin Şanghay üyeliği hakkında dikkat çeken açıklama.

A+A-

Büyükelçi Karlov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yarın Antalya'ya, Başbakan Binali Yıldırım'ın ise 5-6 Aralık'ta Rusya'ya yapacağı ziyaretlerin öncesinde Türkiye-Rusya ilişkilerini ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdi.

"AB İLE İLGİLİ BİR TALEP OLMAYACAK"

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, hem Çin'in hem Kazakistan'ın Türkiye'yi Şanghay'da görmek istediğini belirterek "Her şey tamamen Ankara'nın kararına bağlıdır" dedi.​ ŞİÖ'ye üyelik sürecinde biz Rusya olarak Türkiye'den Avrupa Birliği'yle (AB) ilişkilerin soğutulmasını veya durdurulmasını hiçbir şekilde talep etmeyeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 9 Ağustos'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile St. Petersburg'ta, 4-5 Eylül'de Çin'de düzenlenen G20 zirvesinde ve ekimde İstanbul'da bir araya geldiklerini hatırlatan Karlov, bu görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin ve uluslararası gündemin etraflıca ele alındığının altını çizdi.

İki ülke dışişleri bakanlarının Alanya'da yapacakları Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı'nın ise ilişkilerde başlayan yeni dönemde ilk kez yapılacak olmasının simgesel bir anlam taşıdığını belirten Karlov, toplantıda ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye ve Ukrayna'daki son durum gibi bölgesel gelişmelerin de ele alınacağını kaydetti. Karlov, "Bu toplantının dışişleri bakanlıkları arasındaki işbirliğinde kilit rol oynayacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT