1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Rusya'nın TSK'ya yapılan saldırıyla hiçbir ilgisi yok'
'Rusya'nın TSK'ya yapılan saldırıyla hiçbir ilgisi yok'

'Rusya'nın TSK'ya yapılan saldırıyla hiçbir ilgisi yok'

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik 24 Kasım’da Suriye'de düzenlenen hava saldırısına ilişkin, "Bizim, Rusya olarak bununla hiçbir ilgimiz yoktur." dedi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, baş başa görüşmelerinin ve Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu Beşinci Toplantısı'nın ardından ve ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Lavrov, ikili görüşmenin ve toplantının başarıyla sonuçlandığını ve Alanya'ya geldiği ilk andan itibaren sıcak bir samimiyet ve misafirperverlik hissettiğini belirterek, "Rus vatandaşlarımızın, halkımızın burayı neden bu kadar çok sevdiğini de anlamış olduk." dedi.

"Suriye konusunda hemfikiriz"

Görüşmelerde ikili konuların yanı sıra bölgesel gelişmeleri de değerlendirdiklerini belirten Lavrov, "Suriye konusunda hemfikiriz. Bu ülkede ve bölgede de kanın durması lazım. Bir an önce, acil bir şekilde, ivedilikle bu sorunların çözülmesi lazım. İnsani yardımın da sürekliliğini temin etmemiz gerekiyor. Bu konuda da işbirliğimiz devam edecektir." diye konuştu.

Toplantıda ikili ilişkilerin büyüteç altına alındığını belirten Lavrov, "Her iki taraf da normalleşmenin hızlı olmasında hemfikir. Devlet başkanlarımız, Sayın Putin ve Sayın Erdoğan bu konuda siyasi iradelerini ortaya koydular ve biz de bu siyasi irade çerçevesinde normalleşme sürecine ivme vereceğiz ve çalışacağız." dedi.

"Yaptırımların sürekli bir şekilde kaldırılması konusunda hemfikiriz"

Lavrov, bundan sonraki aşamada ticaret ve ekonomideki aksamaları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapılacağını belirterek, "Dış ticaret hacmimiz düşüyor ve bunu düzeltmemiz lazım. Lojistik konularını ele aldık. Bundan sonraki aşamada yaptırımların sürekli bir şekilde ortadan kaldırılması konusunda da hemfikir olduğumuzu görüştük." diye konuştu. 

"İşbirliğimiz Suriye'ye barışın gelmesine ivme kazandıracaktır"

Lavrov, DEAŞ'le mücadele ve Suriye ve Halep'teki son duruma ilişkin bir soruya, iki ülkenin cumhurbaşkanlarının sürekli görüştüklerini ve bir kaç gün içinde üç kez telefon görüşmesi yaptıklarını vurgulayarak, "İmzalanan dökümanlar konusunda işbirliğimiz devam ediyor. Biz Moskova olarak, Kremlin olarak, dışişleri bakanlıkları olarak sadece ve sadece anlaşmalarımız çerçevesinde işbirliğimize devam edeceğiz. Hem ikili anlamda, hem de bölgesel anlamda. Suriye de buna dahil. Suriye'ye barış getirme amacıyla işbirliğimize devam edeceğiz. Rusya ve Türkiye'nin işbirliği inanıyorum ki bundan sonra da Suriye'ye barışın gelmesine ivme kazandıracaktır." dedi.

Suriye'de çözüme ulaşılması konusunda bir duraklama olduğunu vurgulayan Lavrov, "Uluslararası kuruluşların, grupların bu konuyu hızlandırmaları lazım. Ama nedense hareket gelmiyor." diye konuştu.

Lavrov, Doğu Halep'teki son duruma ilişkin ise, "Biz tabi ki desteklerimizi devam ettireceğiz, Halep'i teröristlerden kurtaracağız." dedi.

Bölgeyi teröristlerden temizlemek için halktan evlerini boşaltmalarını istediklerini belirten Lavrov, "Batı'daki meslektaşlarımız, ortaklarımız buna itiraz ettiler. Oradaki insanlar kullanılıyor. Ne yazık ki bunu söylemek zorundayım. Biz Suriye hükümetine ordaki çıkışların da kapatılması için yardımcı olduk. Gerçekten bir çok insan o koridoru kullanarak hayatını kurtardı." ifadelerini kullandı. 

"Ne Rusya ne de Suriye rejimi yapmıştır"

Lavrov, Rusya'nın Suriye muhalefetiyle Ankara'da yakın zamanda bir araya gelip gelmediğine ilişkin bir soruya, "Bu konuşma Ankara'da olabilir." yanıtını verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik 24 Kasım’da Suriye'de düzenlenen hava saldırısının kim tarafından yapıldığına dair Rusya'nın bir bilgisi olup olmadığı şeklindeki soruya ise, simultane çevirmen tarafından Lavrov'un "Bizim, Rusya olarak, bununla hiçbir ilgimiz yoktur. Bu, Suriye'nin silahlı kuvvetleri tarafından yapılan bir saldırıdır." yanıtını verdiği kaydedildi.

Ancak daha sonra, Türk ve Rus diplomatik kaynaklar, bu cümlede bir çeviri hatası olduğunu ve Lavrov'un cümlesinin "Bizim, Rusya olarak, bununla hiçbir ilgimiz yoktur. 24 Kasım'da Türk askerlerinin hayatını kaybettiği saldırıyı ne Rusya ne de Suriye rejimi yapmıştır." şeklinde olduğunu kaydetti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler