1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rüzgar Çetin tahliye oldu
Rüzgar Çetin tahliye oldu

Rüzgar Çetin tahliye oldu

Lüks aracıyla çarptığı polis memuru İsmet Fatih Alagöz'ü şehit olmasına, bir polisin yaralanmasına neden olan ünlü yönetmen Sinan Çetin'in oğlu Rüzgar Çetin'in yargılandığı davaya devam edildi. Rüzgar Çetin için tahliye kararının çıktığı açıklandı.

A+A-

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Beşiktaş'taki trafik kazasına ilişkin yargılanan Rüzgar Çetin'i, "bilinçli taksir" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, sanığın aynı zamanda oy çokluğuyla tahliyesine karar verdi.

Celse arası şikayetinden vazgeçen şehit polis memuru İsmet Fatih Alagöz'ün eşi Özlem Alagöz ile kardeşleri Mehmet Akif ve Zafer Mustafa Alagöz de duruşmaya gelmedi.

"Trafik kurallarını ihlal etmedim"

Mütalaaya karşı beyanı sorulan sanık Çetin, ''Trafik kurallarını ihlal etmedim. Önümdeki aracı sollamak istedim. Hızlı değildim. Aracım ile trafiğe açık olan orta şeritte hareket ettim. Alkol sınırları içerisinde olduğunu düşünerek hareket ettim. Tahliyemi istiyorum. Çok üzgünüm. Keşke hiç olmasaydı.'' diye konuştu.

Davayı karara bağlayacağını belirten mahkeme heyeti, son sözünü sorduğu sanık Çetin, ''Çok üzgünüm, tahliyemi istiyorum.'' dedi. 

6 yıl 3 ay hapis cezası

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Çetin'in, ''Bir kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına neden olma'' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

Heyet, Rüzgar Çetin'in tutuklu kaldığı süre, aldığı ceza miktarı ve mağdurların şikayetinden vazgeçmesi nedeniyle sanığın oy çokluğuyla tahliyesine karar verdi. 

Mahkeme Başkanı'nın muhalefet şerhi

Karara karşı oy kullanan Mahkeme Başkanı Erdoğan Şimşek, muhalefet şerhinde şunları kaydetti:

"Her ne kadar hakimlerce temel ceza 5 yıl hapis olarak belirlenmişse de olayın oluş şeklinin kamu hizmeti yapan müteveffa ve mağdurun görevi esnasında meydana geldiği, Adli Tıp Kurumunun raporunda kusurun tamamının sanığa ait bulunduğu, olayın oluş şekli, meydana gelen tehlike ve zarar dikkate alındığında, temel cezanın takdiren 10 yıl hapis olarak tayin edilmesi, 1/2 oranında arttırılmak suretiyle netice cezanın 15 yıl hapis olarak tayin edilmesi gerekirdi. Netice cezanın 15 yıl olduğu nazara alınarak da sanığın 8 ay gibi bir süre tutuklu kalması nedeniyle tahliye kararına karşıyım."

HABERE YORUM KAT