1. HABERLER

  2. SPOR

  3. ''Sadece bir boksör değil...''
''Sadece bir boksör değil...''

''Sadece bir boksör değil...''

Eyüp Gözgeç: "Sadece bir boksör değil, bir elçiyi kaybettik"

A+A-

Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, dünya boksunun efsane ismi Muhammed Ali’nin 74 yaşında hayatını kaybetmesine ilişkin "Sadece bir boksör değil, bir elçiyi kaybettik." dedi.

Gözgeç, yaptığı açıklamada Muhammed Ali isminin boks sporuna bir şekilde temas eden herkes için çok büyük anlamlar ifade ettiğini belirterek, "İslam’ın, iyiliğin, hoşgörünün, sabrın ve mücadelenin en güzel elçilerinden birini kaybettik. Muhammed Ali, dünyanın dört bir köşesinde maçları için gece yarısı uyanılan, iş yerinde paydosa çıkılan, tüm planların onun maç saatine göre yapıldığı, o ringdeyken adeta hayatın durduğu bir isimdi." diye konuştu.

Dünya boksunun çok iyi isimler yetiştirebileceğini ancak hiçbirinin kesinlikle Muhammed Ali gibi olmayacağını vurgulayan Gözgeç, "Türkiye’nin neresinde bir boks salonuna gitseniz sizi kapıda onun fotoğrafı karşılar. İster yaşlı, ister genç, ister çocuk kime idolünü sorsanız onun ismini duyarsınız." ifadelerini kullandı.

Muhammed Ali'nin imza attığı işleri sadece bir boksör ya da sporcu penceresinden değerlendirmenin yanlış olacağına dikkati çeken Gözgeç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Muhammed Ali'nin ABD’deki siyahi vatandaşlar için etkisi dünyaya yayılan bir mücadelenin en önemli simgesi oldu. Birleşmiş Milletler barış elçisi sıfatıyla dünyada barış ve huzurun tesisi için çalıştı. Sonradan kabul ettiği İslam’ın en güzel şekilde yayılması adına canını ortaya koydu. Bu nedenle Muhammed Ali’nin vefatı sadece bir boksörün hayatını kaybetmesi değil, İslam’ın, iyiliğinin, hoşgörünün, sabrın ve mücadelenin en güzel elçilerinden birinin ahirete göç etmesi anlamını taşıyor. Muhammed Ali’ye Allah’tan rahmet, kederli ailesine, sevenlerine ve boks camiamıza başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun."

''Daha iyisi gelmedi''

Öte yandan Türk boksunun en önemli isimlerinden bir olan eski milli boksör Cemal Kamacı, 74 yaşında hayatını kaybeden ABD'li efsanevi isim Muhammed Ali gibi bir boksörün daha dünyaya gelmediğini söyledi.

Türkiye'nin profesyonel bokstaki ilk Avrupa şampiyonu sporcusu Cemal Kamacı, yaptığı açıklamada Muhammed Ali'nin ölümüne üzüldüğünü belirtti.

ABD'li efsane boksörden övgü dolu sözlerle bahseden Kamacı, "Allah'ın takdiri. Böyle insanların ölümü insanı üzüyor. Allah rahmet eylesin. Muhammed Ali ve boks dendiğinde fazla konuşmaya da gerek yok. Muhammed Ali gibi bir boksör daha dünyaya gelmedi. İstediği anda nakavtla maçı bitirebilen bir boksördü. Ağır sıklet olmasına rağmen hafif sıklet gibi seri hareket ediyordu. Bu Allah'ın verdiği bir yetenek. Daha iyisi gelmedi." ifadelerini kullandı.

Muhammed Ali'yle ABD'de aynı salonda antrenman yaptığını aktaran Kamacı, "Onun şampiyon olduğu salonda antrenman ve maç yaptım. Kendisi benim Türk ve Müslüman olduğumu öğrenince bana sarıldı. Daha sonra aynı salonda idman yaptık." diyerek efsane boksörle yaşadığı anısını anlattı.

HABERE YORUM KAT