1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Safranbolu'nun kaderi UNESCO ile değişti
Safranbolu'nun kaderi UNESCO ile değişti

Safranbolu'nun kaderi UNESCO ile değişti

1994 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumunca Dünya Mirası Listesi'ne alınan Safranbolu ilçesi, aradan geçen 22 yılda 3 milyon turisti ağırladı.

A+A-

Adının başına "Dünya Mirası" unvanının eklenmesinin ardından kimlik değiştiren Safranbolu, turizmdeki artışla Türk kent kültürünün en önemli yapı taşları olan ve zamanla terk edilen tarihi konaklara geri dönülerek işlev kazandırıldı, bozulan Arnavut kaldırımları yeniden yapıldı, anıtsal eserler restore edildi, kaybolmak üzere olan el sanatları canlılık kazandı.

Türkiye'de, İstanbul ile kent ölçeğinde dünya mirası listesindeki tek yer olan Safranbolu, 18. ve 19. ile 20. yüzyıl başlarında yapılan kültürel zenginliklerini korumadaki başarısıyla "dünyada en iyi korunan ilk 20 kent" arasına girerek UNESCO'daki önemini arttırdı.

"Kent ölçeğinde bir dünya mirasına sahibiz"

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "1950'lerde başlayan modernleşmeye direnerek, şehir dokusundan kültürel yaşama kadar birçok alanda verdiğimiz mücadele sonunda bugün kent ölçeğinde bir dünya mirasına sahibiz. Aradan geçen sürede ilçemiz çok büyük yol katetmiştir. Koruma altında bulunan yaklaşık bin 500 eser ile birlikte yüzlerce tarihi yapı restore edilerek ayakta tutulmuştur." dedi.

En çok Uzak Doğulular geliyor

Aksoy, dünyanın 70 ülkesinden sürekli turistin ilçeye geldiğini belirterek, özellikle Tayvan, Japonya ve Kore gibi Uzak Doğu ülkelerinden ellerine dünya miras listesi haritasını alarak ilçeye uğrayan çok turist bulunduğunu belirtti. Aksoy, "İlçemizi ziyaret eden en çok turist sayısına baktığımıza bu Uzak Doğu ülkelerini görmekteyiz." dedi.

22 yılda 3 milyon turist

İstatistiklere bakıldığında geride kalan 22 yılda ilçeye 3 milyon turistin geldiğini gördüklerini vurgulayan Aksoy, Safranbolu'nun UNESCO ile ayrıca korumacılıkta uluslararası bir zincire dahil olduğunu, böylece uluslararası alanda da takip edildiğini ve pek çok ödüle layık görüldüğünü sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT