1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sağlık için hijyen ve doğal beslenme
Sağlık için hijyen ve doğal beslenme

Sağlık için hijyen ve doğal beslenme

Havaların iyiden iyiye soğuması ile birlikte kış hastalıklarına yakalananların sayısında artış gözleniyor. Peki kış ayını nasıl sağlıklı geçirebiliriz? İşte tüyolar...

A+A-

Havaların iyiden iyiye soğuması ile birlikte kış hastalıklarına yakalananların sayısında artış gözlendiğini söyleyen Dr. Mustafa Karabulut bu hastalıklara yakalanmamanın hijyen kuralların dikkat etmekten geçtiğini söyledi. Aktar Halil Büyükmumcu’da hastalıklara karşı savaşta bağışıklığı güçlendirecek doğal ürünler hakkında tüyolar verdi.

mustafa-karabulut--(2).jpg

HİJYENE DİKKAT EDEN KIŞIN HASTA OLMUYOR

Havaların soğuması ile birlikte kış hastalıklarına yakalananların sayısında artış gözlendiğini söyleyen Dr. Mustafa Karabulut bu hastalıklara yakalanmamanın hijyen kuralların dikkat etmekten geçtiğini söyledi.

Havaların giderek soğuduğu bu günlerde bazı hastalıkların görülme sıklığı da arttığını söyleyen Özel Büyükşehir Hastanesi doktorlarından Dr. Mustafa Karabulut, “Özellikle solunum yolu hastalıkları kış aylarında zirve yapar. Bahar aylarına doğru azalır. Kış hastalıklarının başında soğuk algınlığı, grip, faranjit, sinüzit, bronşit, zatürre gibi hastalıklar gelir. Solunum yollarını etkileyen bu hastalıkların kış aylarında artış göstermesinin çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerin başında virüslerin olumsuz çevre şartlarından etkilenmemeleri ve sürekli yapı değiştirmelerine bağlı olarak dayanıklı hale gelmesidir. Bu sayede virüs dış ortamlarda daha uzun yaşar ve hastalığın daha kolay bulaşmasına yol açar. Ayrıca soğuk ve kuru hava solunum yollarını olumsuz etkiler. Soğuk ve kuru hava solunum yollarını kurutarak hava yollarının mikroplara karşı daha duyarlı hale getirir. Kış aylarında görülen solunum yolu hastalıklarının artmasının en önemli sebeplerden biri de bu aylarda insanların genellikle kapalı mekânlarda bulunmasıdır. Pencerelerin açılmaması ve ortamın yeterince havalandırılmaması ve ortamların kalabalık olması ortamın mikrop yoğunluğunu arttırır. Böyle ortamlarda hastalıkların diğer insanlara bulaşması çok daha kolay olur. Grip, faranjit, sinüzit, bronşit, zatürre gibi kış hastalıkları bazı kişilerde çok daha ağır seyredip ölümle dahi sonuçlanabilir. Bu risk grubunda olanlar şeker, kalp, yüksek tansiyon ve karaciğer, böbrek hastalarıdır. Aynı şey çocuklar, yaşlılar, bağışıklığı azalmış kanserli hastalarda da ölümcül seyredebilmektedir.” dedi.

“EL TEMİZLİĞİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Kış hastalıklara karşı en önemli önlemin hijyen kurallarına uymaktan geçtiğinin altını çizen Karabulut,  “Özellikle el temizliğine önem verilmelidir. Eller sıkı sık ve kurallarına uygun olarak yıkanmalıdır. Klavye, kapı kolu ve merdiven trabzanları vs. temastan sonra ağıza, buruna ve göze temas edilmemelidir. Grip ve nezle olanlarla aynı ortamlarda bulunmamaya dikkat edilmemelidir. Havalandırması iyi olmayan kapalı mekânlardan ve kalabalık ortamlardan mümkünse uzak durulmalıdır. Mevsimine uygun giyinilmeli, ne çok kalın ne de çok ince kıyafetler tercih edilmemelidir. Beslenme ve uyku düzenine özen gösterilmelidir. Özellikle mevsimine uygun meyve ve sebze tüketilmelidir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için düzenli egzersiz yapmak, sigara ve diğer tütün ürünlerinin yanı sıra alkolden uzak durmak son derece önemlidir. 65 yaş üstü ve kronik hastalıkları olanlar grip ve zatürre aşılarını da yaptırmalarında da fayda vardır.” diye konuştu.

saglik--(1).jpg

KIŞ İÇİN BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİN!

Kışın gelmesi ile birlikte vatandaşlar hastalanmamak ya da hastalıklarını çabuk atlatmak için ilaç yerine doğal yöntemler arayışına girdi.

Tüm ülkede kendini gösteren kış, Konya’da da yüzünü gösterdi. Bu soğuk havalarda vatandaşlar kendilerini hastalıklara karşı korumak adına ‘alternatif tıp’ adı verilen doğal bitkilerin olduğu aktarlara ilgi göstermeye başladı. Özellikle grip, nezle, öksürük gibi kışın en çok mustarip olunan hastalıklara karşı özel hazırlanan çaylar büyük rağbet görüyor. Havaların soğuması ve hava kirliliği ile birlikte vatandaşların bel ağrısı, soğuk algınlığı, ayaktan üşütme gibi sorunlar yaşadığını, bu yüzden aktarlara ve doğal tedavi yöntemlerine ilginin arttığını belirten aktar Halil Büyükmumcu önemli bilgiler verdi.

halil-buyukmumcu--(1).jpg

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK ÖNEMLİ

Soğukluğun arttığı bu günlerde kolay hastalanmamak için bağışıklık sistemimizin güçlenmesi gerekiyor. Buna destek için yine aktar dükkânlarında birçok doğal bitkiler bulunuyor. Hasta olmayı beklemeden tedbirli olmanın faydasını vurgulayan Halil Büyükmumcu; ‘Özellikle kışın çoğu hastalık nefes yoluyla oluşur. Aynı zamanda beynin gıdası oksijendir. Öncelikle doğru nefes alıp vermeyi öğrenmeliyiz. Burnumuzdan nefes alıp ağzımızdan vermeliyiz. Hatta sabah akşam 10ar kere nefes egzersizi çok önemli. Günde en az yarım saat yürüyüş yapıp, sabah akşam en az 5 dakika egzersiz yapmalıyız. Özellikle felç ve kalp krizi önlemi için çok önemli konular. Bitkilere gelecek olursak; kışın nane, adaçayı, kekik çayı, ısırgan, defne ve özellikle ekinezya çayı bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli ve güçlü bitkilerdir. Bunları yapıp yeterince su içtiğimizde ilaç ve doktorlara ihtiyacımız kalmayacak.’ dedi.

saglik--(3).jpg

EN ÇOK KULLANILAN BİTKİLER

Kışın hem bağışıklık sisteminin güçlenmesin de hem hastalıkları çabuk savuşturmasından dolayı en çok tüketilen bitkileri anlatan Büyükmumcu; ‘Kışın hem hastalanmadan önce hem de hastalandıktan sonra tedavi için en çok içilen bitkiler zencefilli karışım çaylar, ekinezya ve çörek otu. Yemek yaparken çeşitli baharatlar kullanıyoruz. Tavsiye olarak her yemeğe çörek otu atılmasını öneririm. Yaz kış fark etmez her yemeğe attığımız takdirde sağlığımız için devamlı bir yatırım yapmış oluruz.’ dedi.

BİTKİLER HAKKINDA DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR  

Çoğu bitkileri yanlış tükettiğimizi belirten Büyükmumcu; ‘ Ihlamurla ilgili genel bir yanlış kanaat söz konusu. Herkes ıhlamurun her daim sağlıklı olduğunu düşünüyor. Fakat kışın ıhlamur tüketimi bağışıklık sistemini zayıflatıp hastalıklara karşı direnci azaltır. Bir diğer yapılan hata ise her bitkinin kaynatılarak tüketilmesi. Köklü bitkiler kaynatılırken, yapraklı bitkileri demleyerek tüketmemiz gerekiyor.’ dedi.

saglik--(4).jpg

DOĞAL ÜRÜNLER ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Doğal ürünlere ilgi artınca bitkilerin kar sağlamak için bazı yerlerde sahte ürünler ve katkı maddesi olan bitkiler satılıyor. Vatandaşların aldıkları ürünleri alırken dikkat etmeleri gereken noktalarla ilgili Büyükmumcu; ‘Artık piyasa da merdiven altı satışları yok denecek kadar azaldı. Yine de alışveriş yaparken kapalı ambalajlı ürünleri tavsiye ediyoruz. Bu ürünlerde emniyet şeritleri olmasına ve Tarım Bakanlığı onaylı olmalarına dikkat etmek gerekir. Çok ucuz olan ürünleri tavsiye etmiyoruz. Ve son olarak vatandaşlar kahvelere ya da başka boş zaman aktiviteleri yerine biz aktarlara gelip sohbet etsinler, sağlıklı ürünleri araştırsınlar.’ dedi.

İSMAİL KOÇ - BÜŞRA AKSAKBAĞI / YENİ HABER GAZETESİ

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT