1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sağlıklı oruç için mideye özen
Sağlıklı oruç için mideye özen

Sağlıklı oruç için mideye özen

A+A-

Uzun süre tutulan oruçtan dolayı iftar ve sahur yemeklerine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Bitkisel takviyeler ve manuel terapi uzmanı Halil İbrahim Büyükmumcu, Sağlıklı olmamız içinde midemize giren her bir şeyin kaliteli ve orantılı olması gerekiyor” dedi.

Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesinden dolayı vatandaşlar, uzun süre oruç tutmaktan, en susuzluktan ve midelerindeki rahatsızlıklardan etkileniyor. Tutulan orucun süresinin 17 saati bulduğunu ifade eden Bitkisel takviyeler ve manuel terapi uzmanı Halil İbrahim Büyükmumcu, iftar ve sahur yemeklerinin çok iyi ayarlanması gerektiğini söyledi.  Önemli olanın önce sağlıklı olmak gerektiğini vurgulayan Büyükmumcu, “İnsan bulunduğu ortamda sağlıklı olmayı başarabilirse yaptığı her aktivitede başarılı olur. Sağlıklı olmamız içinde midemize giren her bir şeyin kaliteli ve orantılı olması gerekiyor” dedi.

saglikli-oruc-icin-mideye-ozen-2.jpg

BESLENME İYİ AYARLANMALI

“Oruçlu kalacağımız zamanı düşünerek içeceğimiz suya ve sulu gıdalara mutlaka dikkat etmeliyiz”diyen Büyükmumcu, “Özellikle yaz günü havaların sıcak gitmesi nedeniyle suya ihtiyacın artması mümkün olduğu kadar bizi suyla besleyebilecek gıdaların çorba, hoşaf, salatalık, yeşil sebzeleri bolca tüketmeliyiz ki günlük su ihtiyacını vücudumuza ayarlayabilsinler. Sağlıklı olmayı başarabilirsek sağlıklı da kalırız. Çevreye baktığımızda sağlıklı insan sayısı az, herkesin bir hastalığı var. Sağlıklı kalmak isteyen çok ama herkeste görülen bir mide sorunu var. Bu hastalıklarda Ramazan ayında biraz daha artıyor. Çünkü gün içerisinde alması gereken ilaçları alamıyor ya da su içmesi gerekirken içemiyor. Bunlardan dolayı da bu insanların midelerinin sağlam olması için beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Tedavilerine yönelik beslenmelerini de ayarlamaları gerekiyor. Bu insanları aşırı terleyecek ve güç harcayacak aktivitelerini belli bir tonda ayarlamaları gerekiyor. Bunun yanında geceden aldığı tedbirlerle gün içerisinde kendilerini iyi kılabilsinler” diye konuştu.

saglikli-oruc-icin-mideye-ozen-3.jpg

İFTARDAN SONRA BİTKİ ÇAYI

Tedavilerde doktorların tavsiye ettiği ilaçların yanında bitkisel tavsiyelerinin olduğunu ifade eden Büyükmumcu, “Mide sağlığını koruyabilecek kantaron yağını günde 2-3 defa içerlerse gün içerisinde midedeki ekşime, acıma, yanma sorunlarını önleyebilirler. Bunun yanında kudret narı, macunları kapsüllerini kullanırlarsa sorunlara çözüm olur. İnsanları çok stresli işlerde çalışıyorlarsa ya da yoğun çalışıyorlarsa onlarda kantaronlu,  melisalı çaylar veya kapsüller kullanırlarsa faydalı olacaktır.  Yine çok çeşitli yiyecekler yiyelim. Her iftar ve sahurda aynı şeyleri yemeyelim. Özellikle bitkisel çaylara da dikkat edelim. İftardan sonra siyah çayı değil de bitkisel çayları içelim. Yemekten hemen sonra içilen siyah çay yemeklerden alınan vitaminleri öldürüyor.  Meyan kökü, zencefil, tarçın, adaçayı, papatya olabilir bu çaylar bizim hormonal ve sinir sistemimizi yumuşatacak ve rahatlatacak çaylardır. Bunların içine de mümkün olduğu kadar bal koyalım” şeklinde konuştu. 

İSMAİL POÇAN

HABERE YORUM KAT