1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sahilde 2 kilometrelik ölüm yolu
Sahilde 2 kilometrelik ölüm yolu

Sahilde 2 kilometrelik ölüm yolu

Fransa'nın Nice kentinde 84 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör eyleminin ayrıntıları açıklığa kavuşmaya başlarken olayla ilgili yeni ayrıntıların savcının yapacağı açıklamada aydınlanması bekleniyor.

A+A-

Fransa'nın Nice kentinde dün gece 84 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör eyleminin ayrıntıları açıklığa kavuşmaya başlarken savcılığın gün içinde yeni bilgiler paylaşması bekleniyor.

Silah ve patlayıcı yüklü bir kamyon kullanan saldırganın, 14 Temmuz Ulusal Gün kutlamaları için Nice'in kent merkezinde toplanan kalabalığın arasına dalması sonucu 10'u çocuk 84 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 150 kişi de yaralandı.

Fransa İçişleri Bakanlığı, yaralılardan 18'inin durumunun ağır olduğunu açıkladı. Yaralananlar arasında yaklaşık 50 çocuk bulunuyor.

Kurbanların kimlik tespit çalışmaları devam ederken, aralarında Türk vatandaşı olup olmadığı da kimlik tespit çalışmalarının ardından kesinlik kazanacak.

Şimdiye kadar, ölenler arasında 2 ABD, 1 Rusya ve 1 Ukrayna vatandaşı bulunduğu belirlendi.

Polis yetkilileri, Nice'teki saldırının ardında Paris'te ocak ve kasım aylarındaki saldırıları üstlenen DAEŞ'in bulunduğundan şüpheleniyor. Ancak örgüt şimdiye kadar saldırıyı üstlenmedi.

Sahilde 2 kilometrelik ölüm yolu

Saldırının ardından elde edilen görüntülerde polisin, ana yol üzerinde toplanmış kalabalığa yavaşça sokulan kamyonun çevresinde koştuğu ancak ilk anlarda durdurmayı başaramadıkları dikkati çekiyor.

Cep telefonuyla yapılan çekimlerde sürücünün bir anda hızlanarak kitlenin üzerine yöneldiği görülüyor.

Görgü tanıklarının aktardığına göre, sürücü, polisin ateş açmasına rağmen sahil boyunca uzanan Promenade des Anglais kordonunda 2 kilometre ilerledi ve önüne çıkanları ezdi. Alanda bulunanlar, koşarak kaçmaya çalışırken bazıları denize atladı.

Bazı görgü tanıkları da sürücünün bir taraftan kalabalığın üzerine ateş açtığını anlattı ancak yetkililer henüz bilgileri doğrulamadı.

Europe 1 Radyosu'na konuşan milletvekili Eric Ciotti'nin anlattıklarına göre de bir kişi durdurmak için kamyonun üzerine atlarken polis tam bu sırada sürücüyü direksiyon başında vurdu.

Saldırgan "Tunus kökenli" iddiası

"Le Figaro" gazetesi, Nice Emniyet Müdürlüğü yetkililerine dayandırarak, saldırganın 31 yaşında ve Tunus kökenli Fransız vatandaşı olduğunu yazdı.

Polis, saldırganın kimliğiyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak medya, saldırganın Nice'te yaşayan Mohamed Lahouaiej Bouhlel olduğunu ileri sürdü. Basın, saldırganın daha önce adi suçlardan sabıkası olduğunu iddia etti.

Le Figaro gazetesi, saldırıda kullanılan kamyonun 2 gün önce Saint Laurent du Var kentinden kiralandığı haberine yer verdi.

Polis, saldırının ardından kamyonda yapılan aramada önemli miktarda bomba, mühimmat ve silah ele geçirdi.

Fransız hükümeti cumartesiden başlamak üzere üç günlük yas ilan etti.

Nice saldırısına ilişkin ayrıntıların, TSİ 18.00'de kentte basına açıklama yapacak savcılık tarafından paylaşılması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT