1. HABERLER

  2. KONYA SPOR

  3. Sakatlığın ilacı kondisyon!
Sakatlığın ilacı kondisyon!

Sakatlığın ilacı kondisyon!

Medicana Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uz. Dr. Gönül Göncü, sporcuların en çok menüsküs, ve bağ sorunları yaşadıklarını söyledi. Sporcu sakatlıklarının tedavisi hakkında da bilgi veren Uz. Dr. Göncü, sporda disiplinin önemine vurgu yaptı

A+A-

Futbolcuların en sık ve en nadir yaşadığı sakatlıklar nelerdir?
Futbolcularda en sık karşılaştığımız sorunlar, menüsküs ve bağ sorunları. Bağ zorlanmaları, bağ yırtıkları, menüsküs yırtıkları en sık karşılaştığımız sorunlardır. Sporcuların vücut dirençlerinin yüksek olmasından dolayı en az da romatizmal hastalıkları gördüğümü söyleyebilirim kendi adıma.

Futbolcuların sakatlığa karşı alabileceği önlemlerden bahsedebilir misiniz?
Hastalarımı uyardığım en önemli noktalar ısınma ve yeterli kondisyon. Eğer bir sporcu, yeterli kondisyona sahip değilse ve maç öncesinde yeterli antrenman, ısınma hareketleri yapmamışsa tabi ki birçok sorunla karşılaşır ama bazen tüm gereklilikleri yerine getiren sporcularda, her şey yolundayken kazalar olabiliyor.

Sık sık antrenman yapmak sakatlık riskini azaltır diyebilir miyiz?
Tabi ki diyebiliriz. En önemli şeydir.  Bizim için altın kural, haftada en az 3 gün antrenman yapmaktır. Bu sadece sporcular ve futbolcular için değil, sporla uğraşan tüm insanlar için geçerli bir kuraldır. Örneğin, haftada 1 gün futbol oynayan ve bu nedenle menüsküs yırtığı, bağ sorunlarından dolayı gelen orta yaştaki insanlarla karşılaşıyoruz. Onlar korkarlar ve ‘futbol oynama’ diyeceğim sanırlar ama ben, tam tersine ‘Haftada 3 gün oynayın’ diyorum. Bunun yanı sıra 40 yaş ve üzeri insanlara futbol oynamayı hiç tavsiye etmiyorum.

Çok rastlanılan sakatlıklardan biri de kasık sorunlarıdır. Kasık sakatlıklarının sebepleri ve tedavisiyle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Sartorius ve gracilis kasları dediğimiz iki uyluk bölgesi kasları vardır. Pubis’e bağlanan kaslardır bunlar ve futbolcular, aldıkları darbelerden dolayı veya ayaklarını buralardan aldıkları güçle topa vurmak için savurdukları için çok sık sorun yaşarlar. Bunların yırtıklarına futbolcularda çok rastlanır ama profesyonel futbolcunun antrenman yapmadığı ya da kondisyonunun olmadığını söylemek benim haddime değil. Futbol, sert bir spor olduğu için futbolcuların antrenman ve kondisyonları yerinde olsa dahi, sakatlık yaşama ihtimalleri vardır.

konyaspor-sakatlik.jpg

Bu kasık sakatlıkları için ne tür tedavi yöntemleri uygulanabilir?
Birinci seçenek, istirahat. Bunun yanı sıra Fizyoterapistlerin uyguladığı manipülasyon, masaj dediğimiz kasıktaki kasları rahatlatma teknikleri var. Onun dışında ‘Kinesio Tape’ dediğimiz bantlama yöntemleri var ve bu tedavi yöntemi çok tesirli. Biraz daha ciddi vakalarda enjeksiyon tedavisi yapıyoruz. Ağrılı ve ödemli kaslara uyguluyoruz. Tedaviler, hasta göre değişiklik gösterir. Hastanın durumu, oluşan hasarın büyüklüğü ile alakalıdır. En az 1 hafta olmakla beraber 3 aya kadar uzayan tedaviler de söz konusudur.

En sık rastlanan sakatlıklardan diğeri de adale sakatlığıdır. Nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verir misiniz?
Nedeni belki ısınmalara hareketlerin yeterli yapılmaması ama profesyoneller için ısınmama durumunun olmadığı düşünmüyorum. Normal olması gereken budur. Eğer yoksa zaten bu tür sakatlıklar yaşanacaktır. Fakat, kondisyon ve ısınma olduğu halde yaşanan sakatlıklar travmadır. Önlenemez sakatlıklarda mümkündür ama çaresiz değiller. Önemsiz durumlardan kastım, oyuncunun yere düşmesi ve rakip tarafından aldığı darbeler gibi durumlar. Bu durumları önleyemezsiniz. Sadece spor değil, bütün mesleklerle de önemli olan disiplindir. Disiplinli olup düzenli egzersiz ve antrenmanını yapan bir kişi de önlemez şeyleri de önlemek mümkündür. Hazırlıklı olan insanlarda önlenemeyen kazaları atlatması çok daha kolay olur. Kondisyonlu bir hasta, sakatlığını çok daha rahat atlatır.

Sporcuların, maç esnasında veya antrenman anında dikkat etmesi gereken durumlar nelerdir?
Bir sporcu veya bir insan yeterince kondisyonluysa, antrenmanını düzenli yapıyorsa önlenemeyen durumlar dışında zaten gerekeni yapıyordur ve korkacağı bir şey yoktur ama olayların kendi içerisinde süreçleri vardır, onları önleyemeyiz. Yapılmaması gereken hareketleri yapanlar var ve bu nedenle sakatlık yaşayabiliyorlar.

HABERE YORUM KAT