1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Salcı Kız"ın cenazesi kabristana tekne ile götürüldü
"Salcı Kız"ın cenazesi kabristana tekne ile götürüldü

"Salcı Kız"ın cenazesi kabristana tekne ile götürüldü

Çocukluk yıllarından beri sal ve tekne kullanan, çocuklarına bakmak için uzun süre balıkçılık yapan ve önceki gün yaşamını yitiren 74 yaşındaki Adile Yakacak'ın cenazesi, vasiyeti üzerine tekneyle taşındı.

A+A-

Çocukluk yıllarından beri sal ve tekne kullanan, eşinin yaşımını yitirmesinin ardından 8 çocuğunun nafakasını çıkarmak için balıkçılık yapmaya başlayan ve önceki gün yaşamını yitiren Adile Yakacak'ın cenazesi (74), Cunda Adası'ndaki aile kabristanına, vasiyeti üzerine balıkçı teknesi ile götürüldü.

Adile Yakacak için Ayvalık Hayrettin Paşa Mahallesi Camisinde tören düzenlendi. Törene Yakacak'ın çocukları, yakınları ve sevenleri katıldı. İkindi vakti kılınan cenaze namazı sonrası Yakacak'ın cenazesi, balıkhaneden kalkan tekneyle Cunda Adası'na götürüldü ve aile kabristanlığına defnedildi.

"Annem çok fedakardı"

Adile Yakacak'ın oğlu Ali Yakacak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, annesinin çocukken Ayvalık ile Cunda Adası arasında sal ile taşımacılık yapan babasıyla birlikte çalıştığını, salı idare ettiği için o dönem "Salcı Kız" olarak nam saldığını söyledi.

Balıkçı olan babalarının vefatı sonrası annesinin balıkçılık yapmaya başladığını ifade eden Yakacak, "27 yıl önce ağabeyim Recep Yakacak denizde boğularak öldü. Babamın ve ağabeyimin cenazelerini de adaya tekne ile götürmüştük" dedi.

Annesinin daha önce kendilerine "ölürsem cenazemi eşim ve oğlum gibi deniz üzerinden götürün" vasiyetinde bulunduğunu dile getiren Yakacak, "Annem çok fedakardı. Babam hayatını kaybedince annem, ben ve 7 kardeşimi büyütebilmek için ömrü boyunca çalıştı, didindi ve bizleri bu yaşlara getirdi. Bize tıpkı babam ve kardeşim gibi deniz üzerinden cenazesinin kabristana götürülmesini ve asla cesedinin morga konulmamasını vasiyet etmişti. Biz de bugün bunu yaptık" dedi.

HABERE YORUM KAT