1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Saldırıda Adana Valisi hedef alındı'
'Saldırıda Adana Valisi hedef alındı'

'Saldırıda Adana Valisi hedef alındı'

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, Adana'daki terör saldırısına ilişkin, "Süratli şekilde bağlantıları çözüyorlar. Saldırı, doğrudan Valiliğe yapıldı, Vali beyin doğrudan hedef alındığı görülüyor." dedi.

A+A-

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer ÇelikAdana'daki terör saldırısının gerçekleştiği Adana Valiliğinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, İl Emniyet Müdürü Osman Ak ve AK Parti Adana Milletvekilleri Tamer Dağlı, Mehmet Şükrü Erdinç, Nejdet Ünüvar, Fatma Gül Demet Sarı ile inceleme bulunduktan sonra, İl Emniyet Müdürlüğü bahçesinde basın toplantısı düzenledi.

Saldırıyla ilgili yetkililerle bir değerlendirme yaptıklarını aktaran Çelik, şunları söyledi:

"Süratli bir şekilde bağlantılarını çözüyorlar. Bu bağlantıların çözülmesiyle birlikte kısa zamanda inşallah faillere ulaşmaya bekliyoruz. Tabi saldırı doğrudan valiliğe yapıldı. Burada Vali Bey'in doğrudan hedef alındığı görülüyor. Çok kısa bir zaman dilimiyle kendisinin giriş saati hedef alınmış. Ayrıca işte geçen haftadan beri yazılıyor yerel basında da. Esasında bu gün sabah ben, enerji bakanımız ve dışişleri bakanımızın burada olacağı yazılıyordu. Ve Enerji Konferansı'yla ilgili. Normal şartlar altında sabah da burada olacaktık. Enerji bakanımız geldi ama. Benim AB bakanlığının bütçesi olduğu için ben Ankara'da kalmıştım. Bugün benim bakanlığımın bütçesi görüşülecek. Fakat muhtemelen de belki o saatlerde orada olacaktık. Ama valilik makamının hedef alındığı görülüyor."

Zaaf araştırılacak

"Tabi olayda zaaf var mıdır ya da başka tür değerlendirmeler var mıdır onları ele alıyoruz. Onlara bakılacaktır" diyen Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

"Netice itibarıyla doğrudan valilik hedef alınarak, gerçekleştirilmiş bir saldırı. O valilik biliyorsunuz 15 Temmuz darbe girişiminde demokrasinin korunmasının merkezi olarak görev gördü. Başta Vali Bey olmak üzere Adana'daki tüm yöneticiler milli iradeyi savunmak için son derece fedakar bir mücadele verdiler. Oranın bu bakımdan hedef alınması da dikkat çekici bir unsurdur."

"Avrupa'da maalesef basiretsiz vizyonsuz tartışmalar yapılıyor"

Kesin olanın bunun cezasız kalmayacağı olduğunun, Türkiye'nin egemen bir hukuk devleti olduğunun iyi anlaşılması gerektiğini ifade eden Çelik, "Ben sık sık AB Bakanı olarak Avrupa'daki dostlarımıza da bunu anlatıyorum. Hiç terörün ayak basmadığı yerlerde oturup, bunları konuşmak kolaydır. Ama Suriye, Irak'ta bin 295 kilometrelik sınırınızın olduğu bir çerçevede Türkiye'de bu kadar yüksek bir terörle mücadelenin söz konusu olduğu bir zamanda Türkiye'de dayanışma içerisinde olmak söz konusuyken, Avrupa'da maalesef basiretsiz vizyonsuz tartışmalar yapılıyor." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT