1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Samsun'da 12 savcı, 6 hakim 7 adli yargı hakimi tutuklandı
Samsun'da 12 savcı, 6 hakim 7 adli yargı hakimi tutuklandı

Samsun'da 12 savcı, 6 hakim 7 adli yargı hakimi tutuklandı

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin mahkemeye sevk edilen 12 savcı, 6 idare mahkemesi hakimi ve 7 adli yargı hakimi olmak üzere 25 kişinin tutuklandığını bildirdi.

A+A-

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 41 hakim ve savcının tutuklanmaları talebi ile mahkemeye sevk edildiğini, bunlardan 25'inin tutuklandığını, 16'sının da yurt dışına çıkma yasağı verilmek suretiyle adli kontrol altına alındığını bildirdi.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye genelinde hükümeti devirmeye ve anayasal düzeni cebren ilgaya teşebbüs etmek suçunu işleyen silahlı FETÖ'ye mensup hakim ve cumhuriyet savcılarına yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

Soruşturma kapsamında hukuki sürecin devam ettiği vurgulanan açıklamada, şunlara yer verildi:

"Samsun'da görev yapan hakim ve cumhuriyet savcıları hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca 'Silahlı terör örgütü üyesi olma' suçundan yürütülen soruşturmada 43 hakim ve cumhuriyet savcısı hakkında gözaltı, arama ve yakalama kararı talep edilmiş, Sulh Ceza Hakimliğinin kararı doğrultusunda tespit edilen kişilerin adreslerinde gözaltı ve arama faaliyetleri yürütülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda 39 hakim ve cumhuriyet savcısı gözaltına alınmış, halen firari olan 4 hakim ve cumhuriyet savcısı hakkında yakalama kararı devam etmektedir. Samsun dışında yürütülen soruşturmalar kapsamında haklarında yakalama kararı çıkartılan 2 hakim Samsun'da yakalanarak gözaltına alınmış, Başsavcılığımızca gözaltına alınan 39 hakim ve savcı ile toplam 41 hakim ve savcı tutuklanmaları talebi ile mahkemeye sevk edilmiştir. Sulh Ceza Hakimliğince alınan sorguları akabinde 12 savcı, 6 idare mahkemesi hakimi ve 7 adli yargı hakimi olmak üzere 25 kişi tutuklanmış, 16 hakim ve savcı hakkında da yurt dışına çıkma yasağı verilmek suretiyle adli kontrol altına alınmıştır."

Sözde sıkıyönetim komutanı Tuğgeneral Eken tutuklandı

Açıklamada, soruşturma kapsamında gözaltına alınan Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken'in tutuklandığına dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

"Hükümeti devirmeye ve anayasal düzeni cebren ilgaya teşebbüs etmek suçu kapsamında, silahlı Fetullahçı Terör Örgütü'nün organize ettiği darbe kalkışmasının komuta kademesini elinde bulunduran terör başlarının illegal şekilde atadıkları sözde sıkıyönetim komutanı Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, TCK'nın 309, 311, 312, 314/2 ile 3713 sayılı kanunun 5. maddelerine istinaden tutuklanması talebi ile mahkemeye sevk edilmiş, Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştır. Soruşturmalar titizlikle yürütülmektedir. Meydana gelen olaylara sebebiyet veren diğer suçlular da en kısa sürede yakalanarak haklarında gerekli yasal işlemler ivedilikle yapılacaktır. Cumhuriyet Başsavcılığımız devletimize, meşru hükümete, halkımıza yönelik bu kalkışmaya teşebbüs edenlere, onlara destek verenlere karşı kanunlar dairesinde üzerine düşeni büyük bir özveriyle yerine getirmektedir."

HABERE YORUM KAT