1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Saraybosna'da Halep'e destek mitingi
Saraybosna'da Halep'e destek mitingi

Saraybosna'da Halep'e destek mitingi

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da "Dünya metropollerine Halep ve Suriye çağrısı"​ sloganıyla düzenlenen mitinge, farklı din ve milletlere mensup yüzlerce insan katıldı.

A+A-

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, "Dünya metropollerine Halep ve Suriye çağrısı"​ sloganıyla Halep'e destek mitingi düzenlendi.

Saraybosna Çocukları Meydanı'nda buluşan farklı din ve milletlere mensup yüzlerce insan, üzerinde "Suriye'deki sivillerin ölümüne son", "Savaş asla bir çözüm olamaz", "Suriyeliler de insan" ve "Dün Srebrenitsa, Vukovar. Bugün Halep. Peki yarın?" yazılı dövizler taşıyarak, Halep'te yaşanan katliama dikkati çekti.

Ülkedeki kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen mitingde konuşan Saraybosna Belediye Başkanı İvo Komsic, Halep ve Suriye'ye dayanışma mesajı göndermek için toplandıklarını bir araya geldiklerini belirterek, Saraybosna'nın da bin 400 günden daha uzun bir süre kuşatma altında kaldığını ve burada 11 bin sivilin öldürüldüğünü anımsattı.

Uluslararası toplumun Bosna'daki savaşta da sessiz kaldığını dile getiren Komsic, Suriye'deki savaşa artık son verilmesi çağrısında bulundu.

"Artık anneler ağlamasın"

Bosna'daki savaşta 9 yaşındaki kızını kaybeden Saja Haskovic, kızının kucağında öldürüldüğünü belirterek, "Burada masum çocuklar öldürüldü ancak ruhumuzu ve yüreğimizi öldüremediler. Artık anneler ağlamasın, savaşlar dursun." dedi.

"Napredak" Hırvat Kültür Derneği temsilcilerinden Franjo Topic de Saraybosna'nın unutulmuş olma hissini en iyi bilen şehirlerden biri olduğunu vurgulayarak, "Suriye için dua edelim, yardım kampanyaları başlatalım." diye konuştu.

"Prosvjeta" Sırp Kültür Derneği temsilcilerinden Sava Vlaski ise masum insanların öldürülmesine son verilmesi gerektiğini ifade ederek, Saraybosna'dan gönderilen mesajın gerekli yerlere ulaşması temennisinde bulundu.

Bosna Hersek Yahudi Topluluğu temsilcilerinden Eli Tauber de Batı ülkelerine Suriye konusunda harekete geçmeleri çağrısında bulunarak, "Savaşı hisseden ve uluslararası toplumun desteğini göremeyen Saraybosna olarak buradayız. Her gün insanların öldürülmesi durdurulsun." ifadesini kullandı.

Saraybosna'daki Türklerden destek

Bu arada, Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde (IUS) eğitim alan Türk öğrenciler ve Saraybosna'da yaşayan Türk vatandaşları da Suriye halkına destek amacıyla mitinge katıldı.

Bosna Hersek ve Türk bayraklarıyla mitinge katılan kalabalık grup, "Müslüman uyuma, kardeşine sahip çık" sloganları ve tekbirler eşliğinde Suriye halkına yardım çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT