1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sarı Halife mezarı başında anıldı
Sarı Halife mezarı başında anıldı

Sarı Halife mezarı başında anıldı

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde müslümanlığın yaygınlaşmasında önemli rol üstlenen ve Yavuz Sultan Selim'in hocası olduğu bilinen Sarı Halife olarak tanınan Hacı Abdullah Halife için Giresun'un Yağlıdere ilçesine bağlı Tuğlacık köyünde anma programı düzenlendi

A+A-

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde müslümanlığın yaygınlaşmasında önemli rol üstlenen ve Yavuz Sultan Selim'in hocası olduğu bilinen Sarı Halife olarak tanınan Hacı Abdullah Halife için Giresun'un Yağlıdere ilçesine bağlı Tuğlacık köyünde anma programı düzenlendi.

Tuğlacık köyünde düzenlenen programa AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, Yağlıdere Kaymakamı Hasan Günaydın, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Yağlıdere Belediye Başkan Vekili Harun Durdu, Üçtepe Belde Belediye Başkanı Harun Öztürk, İlçe Jandarma Komutanı Levent Bozan, Emniyet Amiri Turgay Cengiz, İl Müftüsü Muhittin Oral, İlçe Müftüsü Murat Mutlu ile davetliler katıldı.

Yağlıdere Kaymakamı Hasan Günaydın yaptığı konuşmada, etkinliği ilçenin tamamına yaymak için çalışma yapacaklarını söyledi. Hacı Abdullah Halife'nin camisinin restoresiyle ilgili yer teslimi yapıldığını belirten Günaydın, " Önümüzdeki yıl bu aylarda restorasyon çalışması tamamlanacak. Tuğlacık köyündeki türbesiyle ilgili gerekli yazışmalar tamamlandı. Çevre düzenlemesi tescilde olduğu için vakıflar bölge müdürlüğüyle istişareli çalışarak çevre düzenlemesini ve aydınlatmasını gerçekleştireceğiz. Hacı Abdullah halifenin değirmenin bulunduğu yere 450 metre kare taş döşemesi gerçekleştirildi. Yolunu da betonlandı. Bu işi daha da yayacağız. Merkezde bu görevi organizeli bir şekilde yapıp hacı Abdullah halifenin daha fazla tanınmasını sağlayacağız" dedi.

Program, Kur'an-ı Kerim tilaveti, ilahi okunması ve Giresun İl Müftüsü Muhittin Oral'ın yaptığı duanın ardından sona erdi.

Katılımcılar daha sonra, Hacı Abdullah Halife'nin Tuğlacık köyündeki türbesi ile Tekke köyündeki tekkesi, müzesi, evi, değirmeni ve camisini ziyaret etti.

Sarı Halife mezarı başında anıldı

HABERE YORUM KAT