1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Savaşın acılarını 'cam'la dindiriyorlar
Savaşın acılarını 'cam'la dindiriyorlar

Savaşın acılarını 'cam'la dindiriyorlar

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeliler, BM ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığında, "Suriye krizinin etkilerinin azaltılması" projesi kapsamında katıldıkları kursla cama hayat veriyor.

A+A-

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, Birleşmiş Milletler (BM) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığında, "Suriye krizinin etkilerinin azaltılması" projesi kapsamında katıldıkları kursla hem cama hayat veriyor hem de savaşın acılarını silmeye çalışıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince sanat atölyesine dönüştürülen eski adliye binasında düzenlenen kursta Suriyelilerin yanı sıra Türkler de cam sanatını öğreniyor.

Proje eğitmeni cam sanatçısı Funda İşçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atölyenin bu sene başında Suriyeli kadınlara yönelik kurulduğunu söyledi.

Suriyelilerin yanı sıra Türk kadınlara da eğitim verdiklerini anlatan İşçi, "Projenin amacı, Suriye halkıyla Gaziantep halkının kaynaşmasını sağlamaktı. Bu amaçla yapılan çalışmadan olumlu sonuçlar alıyoruz. Suriyeli hanımlar da erkekler de burada eğitim almaktan ve zaman geçirmekten çok memnun. Kursumuzda 18 yaş üstü herkese eğitim veriyoruz." dedi.

"Kendi atölyelerini açacaklar"

Kursiyerlerin arasında cam işçiliğine yatkın insanların bulunduğunu ifade eden İşçi, şöyle konuştu:

"İleride büyük ihtimalle bu kişiler kendi atölyelerini açacaklar. Ürettiklerini satma imkanı bulacak, ek gelir elde edeceklerdir. Destekler de sürecektir. Kursiyerlerimizle birlikte cama dair çalışmalar yaptık. Kursiyerlerin yanlış yaptıkları atık camları da atmıyoruz, değerlendiriyoruz. Cam boncukları takı, aksesuar haline getiriyoruz. Çalışmalarımız oldukça beğeniliyor. Bu eserleri yıl sonu sergisinde değerlendirmeyi düşünüyoruz."

HABERE YORUM KAT