1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Savunma sanayiinin merkezi Konya olacak”
“Savunma sanayiinin merkezi Konya olacak”

“Savunma sanayiinin merkezi Konya olacak”

Milli Savunma Bakanlığı, savunma sanayiinde tedarikçi olarak onaylanan 36 firmayı açıkladı. Listeye 11 firmayla Konya damga vurdu.

A+A-

Milli Savunma Bakanlığı, savunma sanayiinde tedarikçi olarak onaylanan 36 firmayı açıkladı. Listeye 11 firmayla Konya damga vurdu. Konya’nın; savunma sanayii, uzay ve havacılık konusunda bir merkez olmak için emin adımlarla ilerlediğini söyleyen Ziya Altunyaldız, bu tabloda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Milli Savunma Bakanlığının yayınladığı listede, Konya’da faaliyet gösterip tedarikçi olarak onaylanan 11 firma; “Telefoncular Çelik San. ve Tic. A.Ş., AHS Anadolu Endüstri Makine Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., Elfatek Elektronik ve Otomasyon San. ve Tic. Ltd. Şti., Erkon Döküm İnşaat Turizm Tic. Ve San. A.Ş., Genmot Genel Motor Standart Grank Şaft End. San. ve Tic. Ltd. Şti., Hidrokon Konya Hidrolik Makine San. ve Tic. A.Ş., Kumpas Dövme Otomotiv Makine San. ve Tic. Ltd. Şti., Mehmet Özen Makine San. ve Tic. A.Ş., Motus Otomotiv Makine ve Metalurji San. ve Tic. A.Ş., Tümosan Motor ve Traktör San. A.Ş., Ulusan Alüminyum San. Tic. A.Ş.” şeklinde listelendi.

“KONYA, ULUSLARARASI KAPASİTEYE SAHİP”

Konya’nın özellikle sanayi ve endüstriyel dokusuyla savunma sanayisine en uygun tedarikçi olabilecek şehirlerin başında geldiğini söyleyen AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, “Konya, ana savunma sanayii tedarikçisi ve ihracatçısı illerden biri olabilecek potansiyeli taşıyordu. Yani tedarik kelimesini kullanırken kastım, sadece Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yaptığımız tedarik değil, uluslararası alana da ihracatçı olabilecek kapasiteye sahip bir şehriz. Bu anlamda pek çok üreticimiz var. Gerçekten tüm parçaları en yüksek kalitede üretip; gerek tedarik, gerekse de nihai ürün olarak yapabilecek kabiliyette firmalarımız var. Özellikle savunma sanayiinde, Ak Parti iktidarları ile birlikte Türkiye’nin aldığı mesafeyi de göz önüne alarak şöyle bir strateji değişikliğine gittik. Dünyada, savunma sanayi firmaları arasında ilk 100’de 3 tane firmamız vardı. Bu, ülkemiz adına son derece onur verici bir olay. Ve bunların ilk 100 içerisindeki yerleri de baya baya iyi yerler. Ancak şöyle dedik; evet ilk 100’de 3 tane firmamız var ama eğer biz savunma sanayiini endüstri haline getirip bunu ülkemizin her tarafına tedarikçi ağıyla yayamazsak; dünya çapındaki firmalarımızın başarılarını bir anlamda sürdürülebilir kılamayız. İşte o yüzden; dünya çapındaki savunma sanayi firmalarımızın kalıcı başarılarına devam etmeleri için ülke çapında bir tedarik zincirine mutlaka sahip olmamız gerektiğini düşündük. O zaman tüm Türkiye’ye yayılmış, bir anlamda çınarın kökleri, dünyanın dört bir yanına ulaşabilecek, ürün satabilecek kudrete ulaşacaktır dedik. Bu stratejiyle birlikte, bir taraftan Milli Savunma Bakanlığımız, bir taraftan da Savunma Sanayii Müsteşarlığımız her ikisi de bu yönde çalışmalar başlattı. Ve bunun sonucunda, ülke çapındaki 36 firmamız, Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü için onaylı tedarikçi sıfatını kazanmış oldu” diye konuştu.

ziya-altunyaldiz-008.jpg

“KONYA LİDERLİK YAPACAK”

Tedarikçi firmalar arasında yer alan 11 firmasıyla, Konya’nın tüm Türkiye’ye liderlik yapacağını kaydeden Altunyaldız, “Daha önceden başlayan çalışmalar ve 2017 yılında Bakanlar Kurulu’na gelen kararlardan bugüne geldiğimizde, bu adım çok önemliydi. Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’ne onaylı tedarikçi olma sıfatına haiz olma yeterlilikleri belirlendi ve liste yayınlandı. Bu listeye girebilmek için, askeri fabrikaların göz önünde tuttuğu; kalite, teknik yeterlilik, finans seviyesi gibi kriterler göz önünde tutuldu. Yani bu listede yer alabilmek için; mal ve hizmetleriniz nitelikli olacak. İşte bütün bunların oluşması için Milli Savunma Bakanlığı’nın listesi yayınlandı. Bu 36 firma içerisinde en yüksek firma sayısıyla Konya bu işin liderliğini yapıyor. Bu son derece önemli. İstanbul 7, Kocaeli 6 firmayla Konya’yı takip ediyor. Konya 11 firmayla tedarikçi ağının liderliğini yapıyor. Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, ülkemizin farklı yerlerinde faaliyet gösteren 27 fabrikaya mal ve hizmet alımlarında, belli miktarı aşan alımlar için bu tedarikçiler arasından ihale yöntemiyle alımlar yapacak. Dolayısıyla, bu firmalar yetkin firma olarak belirlenmiş olacak. Bu bize; ülkemizin savunma sanayii alanında küresel yürüyüşünü güçlendirerek tedarik ağını ana firmalarımızla entegre etme fırsatı veriyor. Yani Aselsan, Havelsan, Roketsan, TAİ gibi firmalarımızla, bu firmalarımızı entegre ederek küresel dünyaya çok daha güçlü bir tedarik ağıyla çıkma imkanını yakalamış oluyoruz. Bu da firmalarımızın küresel yürüyüşünde çok daha emin ve güvenli olmalarını sağlıyor” dedi.

“KONYA, SAVUNMA SANAYİİNİN BAŞKENTİ OLACAK”

Konya Savunma Sanayii A.Ş ve Aselsan’ın birlikte yürüttüğü silah sistemlerinin Konya’da üretilmesine yönelik çalışmaların da hızla ilerlediğine değinen Altunyaldız, “Şirketimiz kuruldu, şuanda arazi belirleme aşamasına geçtik. Bu çerçevede bu çalışmalarla birlikte Konyamızın savunma sanayii, havacılık ve uzay sanayiinde bir anlamda Türkiye’de bir merkez, bir başkent haline gelmesi yolunda da son derece önemli bir adım. Özellikle 2018 yılı içerisinde Aselsan silah sistemlerinin Konya’da üretilmesine yönelik şirketimizin kurulması ve inşallah 2019 yılı içerisinde üretime geçmesini bekliyoruz. Şimdi bu gelişme ile birlikte de Konya’nın adım adım savunma sanayii, uzay ve havacılık konusunda bir merkez olmak için emin adımlarla ilerlediğine şahit oluyoruz. Bu, ülkemiz açısından uzun dönemli stratejinin, savunma sanayii firmalarımızın küresel pazarlardaki rekabetçiliği açısından çok önemli bir adım. Konyamız açısından da son derece gurur verici. Bu önemli adımda; bu 11 firmamızın yönetim kurulu başkanlarının, çalışanlarının, Konya Sanayi Odası’nın, Konya Ticaret Odası’nın,  Konya Ticaret Borsası’nın, Konya Milletvekillerimizin, basınımızın ve Konya’yı yöneten herkesin büyük payı var. Herkese emekleri ve çabaları için teşekkür ediyorum. Geldiğimiz aşamadan son derece mutlu olduğumu ifade etmek isterim” diye konuştu.

KONYA, SAVUNMADA ÇOK DAHA GÜÇLÜ ŞEKİLDE YER ALACAK

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Onaylı Tedarikçi Listesi’nde yer alan 36 firmadan 11’inin Konyalı olmasının gurur verici olduğunu ifade ederek, “Bu firmalarımız Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ve Tersaneler Genel Müdürlüğünün ihtiyaçlarının karşılanmasında görev alacaklar. Şu an listede 11 firmamız var. Ancak Onaylı Tedarikçi Listesinde yer almak için 20 Konyalı firmamız daha başvurdu. Bu firmaların Milli Savunma Bakanlığı tarafından denetlenmeleri de devam ediyor” dedi.

memis-kutukcu-007.jpg

Konya’nın savunma sanayinde gerek ana sanayiye daha fazla destek verme gerekse askeri fabrikaların ihtiyaçlarını karşılama konusunda son derece istekli olduğunu vurgulayan Kütükcü, “Konya sanayisi, savunma sanayinde daha fazla yer alma konusunda oldukça kararlı adımlarla ilerliyor. Onaylı Tedarikçi Listesinde yer alan tüm firmalarımızı kutluyorum. Önümüzdeki dönemde firmalarımızın, Milli Savunma Bakanlığımızla Stratejik İşbirliği Anlaşmaları imzalayarak, daha uzun soluklu çalışmalar yapmalarını da arzu ediyoruz. Konya Sanayi Odası olarak biz de, firmalarımızın bu kararlılığını desteklemek, onların ana sanayiyle daha fazla çalışmalarına katkı vermek için sürekli olarak çalışıyoruz. Bu firmaların MSB’den denetlemeleri devam etmektedir. Bu firmalarımız ve yeni katılacak firmalarımızın da denetimleri geçtikten sonra savunma sanayini daha çok pay alacağız. Bu süreçte yerli ve milli sanayimizin yanında yer alan Milli Savunma Bakanlığımıza, Savunma Sanayi Başkanlığımıza, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ve Tersaneler Genel Genel Müdürlüğüne, Konya 56. Bakım Fabrika Müdürlüğü’ne teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

SEYFULLAH KOYUNCU / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT