1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Savunmada milli dönem
Savunmada milli dönem

Savunmada milli dönem

Türkiye savunma sanayi alanında geliştirilen yeni teknolojiler ile "dünyada biz de varız" dediklerini ifade eden Katmerci, bu tür araçların Türkiye’nin savunma sanayinde büyük yol kat ettiğini söyledi.

A+A-

Türkiye savunma sanayi alanında geliştirilen yeni teknolojiler ile dünyada biz de varız dediklerini ifade eden Katmerciler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci, bu tür araçların 15 yıl önce yüksek meblağlara yurt dışından temin edildiğini belirterek, Türkiye’nin savunma sanayinde büyük yol kat ettiğini söyledi.

katmerci-001.jpg

1985 yılında kurulan Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş., 30 yılı aşkın deneyimi, güçlü Ar-Ge Merkeziyle Türkiye Araç Üstü Ekipman sektörünün öncü ve lider şirketi, en büyük ihracatçısı ve halka açık tek şirketi. Tümü kalite belgeli 30’a yakın araç üretimiyle, geniş ürün gamına sahip.  Şirketin ürün yelpazesi içinde İtfaiye Araçları, Kanal Açma Araçları, Kurtarma Araçları, Su ve Yakıt Tankerleri, Tanker Treyler, Hidrolik Sıkıştırmalı Çöp Kasaları, Vidanjör ve Çöp Semi Treyler, Hidrolik Çöp Kasaları, Mobil Bakım Araçları, Eklemli Platformlar, Damperler, Damper Treyler, Çimento Silobaslar, Vinçli Kasalar, Vinç, Low-Bed Treyler, Kayar Platformlar, Kablo Döşeme Araçları, Kablo Çekme Araçları ve Hidroliftler yer alıyor.  İleri teknolojiye dayalı üretim kabiliyetiyle, Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) üreten Katmerciler, Savunma Sanayinde çalışmalarına devam ediyor.

BU ARAÇLAR YABANCI ÜLKELERDEN GELİYORDU

Türkiye'nin en gelişmiş kara savunma aracı Hızır'ın üreticisi Konya Doğanbey'li Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci, şirketin savunma sanayine yönelik ürünlerle ilgili Yeni Haber’e özel açıklamalarda bulundu. 2000 yılından bu yana bu tür araçların yüksek meblağlara yurt dışından temin edildiğini ifade eden Katmerci, “Aldığımızda da rahat kullanımının da önüne geçiyordu. Tasarım kabiliyetini kazanmamız sebebiyle de bu engellerde ortadan kalkmaya başladı. Aynı zamanda Türk ordusunun rahat kullanımı sağlandı. Katmerciler firması olarak bu ürünleri yapmaya başladığımızdan daha az engel çıkarmaya başladılar” dedi.

hizir--(1).jpg

HIZIR: GÜÇLÜ MUHAREBE ARACI

“Hızır 4x4 konfigürasyonunda güvenlik güçlerinin operasyonel ihtiyaçlarına uygun olarak şirketin kendi Ar-Ge Merkezinde geliştirdiği, NATO standartlarında, dokuz personel kapasiteli, yüksek balistik, mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı koruma seviyesine sahip zırhlı taktik tekerlekli bir araç” diyen Katmerci, “Türk Savunma Sanayindeki sınıfının en yüksek motor gücüne sahip, kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlanıp geliştirilmiş bir muharebe aracı. Bu özellikleriyle silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri için güven artırıcı bir araç olmaya aday.  Bu aracın tasarımı katmerciler olarak tamamen bize ait. 4x4 tekerlekli zırhlı aracımızda motor seçimi, şanjman seçimi, lastik seçimi onların birbiriyle uyumu tamamen bizim elimizden geçti. L serisi 9 litrelik motor kullandık. Bu seğmendeki en yüksek beygir gücüne sahip olan 400 beygirlik motor var.  Otomatik şanjman kullanılması dolayısıyla aracın sürüş kalitesi üst düzeye çıkartılmış oluyor. Ağır ve hızlı devir olmak üzere iki hız devrine sahip aracımız. Dingillerimiz de tam bağımsız süspansiyon. Bu sayede de arazide, düz yolda özellikle de engebeli şartlarda çok rahat bir sürüşe sahip oluyor. Yüzde 70 tırmanma kapasitesine sahip. En önemli özelliklerinden bir tanesi mayın koruması. Balistik koruması mevcut ürünlerimizden nefer zırh koruma sistemiyle üzerine eklenerek daha üst seviyelerde koruma seviyesi elde edilmiş oluyor.  Şu anda Türk ordusu için açılan ihalede bu aracımızı kullanacağız. Yine yırt dışına alınacak izinlerle satışını yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

khan.jpg

KHAN: ZPT AİLESİNİN İLK ÜYESİ

ZPT ailesinin ilk üyesi olan Khan hakkında da bilgi veren Katmerci, “Khan, Katmerciler’in NATO standartlarında geliştirdiği, balistik korumalı ve el bombalarına karşı yüksek güvenlik sağlayan, 4x4 taktik tekerlekli zırhlı personel taşıyıcı ailesinin ilk üyesi. Dokuz personel taşıma kapasiteli. Hızlı, dinamik, çok yönlü, bakım kolaylığı olan, Toyota Land Cruiser şasisi üzerinde, yüksek balistik koruma sağlayan monokok zırh çeliği gövdeye sahip. Araç, kırsal ve kentsel her türlü iklim koşullarında operasyonlar için iç güvenlik güçlerinin tüm gereksinimlerini karşılayabilme özelliğine sahip. Bağımsız süspansiyonlu ve gücüyle arazilerde çok konforlu performans sergiliyor. Şu anda kullanıcısı yok ama asker ve polisler ilgi gösteriyor” diye konuştu.

savunmada-milli-donem--(5).jpg

ZIRHLAMA SİSTEMİNDE İLERİ TEKNOLOJİ, NEFER

Katmerciler’in yine ilk kez MÜSİAD EXPO’da tanıttığı, 4x4 zırhlı komuta ve devriye aracı üzerine uygulanan “nefer zırh sistemi” de şirketin sektöre sunduğu yenilikler arasında olduğunun altını çizen Katmerci, “Türkiye’de kategorisinin ilk örneği olarak, nefer zırh sistemiyle zırhlanmış, 4x4 zırhlı komuta ve devriye aracı Jeep, Katmerciler standında görülebiliyor. Bu zırhlama sistemi, 4x4 off-road özelliklerine sahip araçlar üzerine, hem kırsal hem de şehir içi kullanım için optimize edildi. Üstün mobilite ve tepki hızıyla sınıfında eşsiz bir yere sahip olan bu nitelikteki araçlar, her türlü zemin ve iklim koşulunu sorunsuzca göğüsleyebilmektedir. Bu zırhlama sisteminde, araca özel, son teknoloji kompozit ve seramik bazlı malzeme sistemi geliştirilmiş olduğu için performansından neredeyse hiçbir kayba uğramayan araç tam yüksek koruma sınıfına sahip hale geliyor. Bir diğer ifadeyle, nefer zırh sisteminin aracı ağırlaştırmaması sayesinde, muadillerine göre manevra kabiliyeti çok daha yüksek ve aynı zamanda konforlu bir zırhlı araç ortaya çıkıyor” dedi.

YURT DIŞINA SATILIYOR

Türkiye’de kullanımıyla ilgili bir talep olmadığını belirten Katmerci, “Yurt dışına satıyoruz. Bu zırhlı koruma kalkanı dediğimiz ürünümüzde koruma kalkanı istenilen özelliğe göre açılıp kapanabiliyor. Arka tarafında polis güvenliği sağlanmış oluyor. Zırh sacından ve zırh çeliğinden üretilip aynı zamanda zırhlı cama sahip olan bu ürünle toplumsal olaylara çok rahat müdahale edilebilir. Azerbaycan bu ürünü dar sokaklarda kalkanı açarak toplumsal olayları oluşturan tehditlere karşı kullandı” dedi. 

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER

HABERE YORUM KAT