1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Şehit Halisdemir'in adının yaşatıldığı okulda tören düzenlendi
Şehit Halisdemir'in adının yaşatıldığı okulda tören düzenlendi

Şehit Halisdemir'in adının yaşatıldığı okulda tören düzenlendi

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında darbeci generali vurduktan sonra şehit edilen Ömer Halisdemir'in adının yaşatıldığı "Şehit Ömer Halis Demir Anadolu Lisesi"nde tören düzenlendi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, Ankara'da Özel Kuvvetler Komutanlığında darbeci generali vurduktan sonra şehit edilen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in adının yaşatıldığı "Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesi"nde tören düzenlendi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, şehit Ömer Halisdemir'in eşi Hatice Halisdemir, şehidin yakınları, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, 15 Temmuz gazisi, öğrenciler, öğretmenler ve diğer davetlilerin katıldığı tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

Bakan Yardımcısı Erdem, buradaki konuşmasında, yeni eğitim-öğretim döneminin hayırlı olması temennisinde bulundu.

15 Temmuz'da içeriden yetiştirilen hainlerin giriştiği işgalin, başta Cumhurbaşkanı, Başbakan, halk, basın ve siyasi partiler ile birlikte bertaraf edildiğini ifade eden Erdem, bu nedenle bu eğitim-öğretim döneminin çok önemli olduğuna işaret etti.

Yeni neslin daha iyi yetiştirilmesi için her kesimin bir fikri bulunduğunu dile getiren Erdem, "Ancak 15 Temmuz, aslında Türk eğitim sistemi, milletine, değerlerine bağlı, vatanı için her şeyi yapabilecek nesilleri yetiştirdiğini gösterdi. Belki bu noktada, fazlaca eleştirildiğimizin yanlışını da o gece görmüş olduk. Hedefimiz, 2023, 2071 gibi önemli hedefler belirleyen Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin hedeflerine, akıl ve ruh sağlığı duygu yönüyle güçlü, teknolojiye açık, bilime ve ülkesinin değerlerine bağlı nesiller yetiştirmek." diye konuştu.

Bu eğitim döneminin her dönem gibi olmadığının altını tekrar çizen Erdem, "Bir taraftan FETÖ denilen alçak terör örgütünün yaptığı darbe girişiminin arkasında bıraktığı problem ve her dönemde olan sorunlarımızın çözümüyle ilgili boyutları artmış bir yapıda devam ettik. Çok şükür hiçbir sorun olmadan bu eğitim dönemini de açıyoruz." dedi. 

Erdem, şehit Ömer Halisdemir'in ailesine de seslenerek, "Acılarınız da var ama ne mutlu, herkese nasip olmayan bir şerefi Allah size nasip etti. Bu ülkede birçok hizmet eden var ama bu şerefe nail olamıyor. O gece dışarıya çıkan herkes şehit olmak için çıktı, Allah hepsinden razı olsun ama bazıları o şerefle bahşolundu. Ne mutlu onlara. Şehidimiz artık bizin ebediyen onurumuz, ailesi ailemiz, çocukları evladımızdır. " değerlendirmesini yaptı.

Halisdemir adına kitabe 

Törende, 2016-2017 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla okullarda "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma" teması ile düzenlenecek törenler için hazırlanan 2 ayrı video de gösterildi.

Bakanlık tarafından hazırlanan "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimiz Anısına" ve "15 Temmuz 2016 Türkiye'yi Darbeyle İşgal Teşebbüsü" adını taşıyan broşürler de öğrencilere dağıtıldı. Arif Nihat Asya'nın "Bayrak" şiirinin okunduğu tören sırasında, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan polis memuru Hüseyin Kalkan'ın son nefesinde elinde tuttuğu ve üzerinde kanının bulunduğu Türk bayrağı da gösterildi.

Törende, şehit Ömer Halisdemir için hazırlanan köşede, Türk bayrağı, şehidin resmi, özgeçmişi ile bir kitabe yer aldı. Kitabede şu ifadelere yer verildi:

"15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğüne kasteden bir darbe girişimi gerçekleştirilmiştir. Özel Kuvvetler Komutanlığı mensubu olan kahramanımız Ömer Halisdemir şehit olacağını bilmesine rağmen darbecilerin en önemli isimlerinden birini hak ettiği biçimde alnından vurmuş ve darbe girişiminin seyrini değiştirmiştir. Şanlı tarihimize yeni bir sayfa açan şehidimizin adı kızının da eğitim ve öğretim gördüğü okulumuza yüce bir miras olarak kalmıştır.

Gözünü kırpmadan ve bir an bile tereddüt etmeden aldığı emri yerine getiren Ömer Halisdemir'e bu vatan çok şey borçludur. Sıktığı kurşunla Türk vatanını, demokrasisini kurtaran bu yiğit Türk evladını içinden çıktığı millet asla unutmayacaktır. Onun adı kahramanlık destanlarında, üniversitelerde gelip geçenlerin su içtiği çeşmelerde, çocukların oyun parklarında Türk milletinin kalbinde sonsuza dek yaşayacaktır.

Türk'ün kahraman evladı! Destanlaşan adın, gözünün nuru evlatların, bu milletin senden devraldığı emanetleridir. Türk milleti seni asla unutmayacaktır. Huzur içinde uyu, mekanın cennet olsun. Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber, sana aguşunu açmış duruyor Peygamber."

HABERE YORUM KAT