1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Şehre ve sektöre çözüm üretiyoruz”
“Şehre ve sektöre çözüm üretiyoruz”

“Şehre ve sektöre çözüm üretiyoruz”

Konya Müteahhitler Birliği (KOMÜT) hizmet binasında düzenlediği basın toplantısında 2016 Faaliyet Raporunu açıkladı.

A+A-

Toplantıya, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, KOMÜT Genel Başkanı Ekrem Demirci ve KOMÜT Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

hancerli.jpg

“EN BÜYÜK ESERLERİMİZDEN BİRİSİ KARATAY’IN YENİLENMESİDİR”

Yapılan basın toplantısında ilk konuşmayı Mehmet Hançerli yaptı. Konuşmasında Karatay’da yapılan faaliyetler hakkında bilgi veren Başkan Hançerli; “Karatay’daki inşaat faaliyetleri Karatay’daki sizleri ilgilendiren faaliyetlerle ilgili bilgi vermek isterim. Geçenlerde bir televizyon programında, üç dönemdir Karatay’dasınız, Karatay’da en büyük eseriniz nedir, hangi projedir diye sordular. En büyük eserlerimizden bir tanesi Karatay’ın yenilenmesidir, dedim. Karatay’ın kabuk değiştirmesidir, baştan aşağı çöküntü bölgelerinden kurtulmasıdır. Hakikaten Karatay’da insanların istediği hemen hemen her şey var. Alt yapı hizmetleri, suyu, kanalizasyonu, sosyal tesisleri kısmen var. Bu işin temelleri 1994-95lerde atıldı ve ondan sonra belli bir dönem ivme durdu belli bir dönem ivme yükseldi ve Karatay’ın farklı bölgelerinde farklı kentsel dönüşüm ve toplu konut projeleri gündeme getirildi. Şimdi Karatay’ın hangi mahallesine gidersek gidelim öyle güzel şeyler görüyorum ki. Şükürler olsun eskiden görevi devralmadan önce 2004 ve öncesinde Karatay’ın farklı bölgelerinde 8 kata imar var iken ve bu dönem içerisinde kat adetlerinde kat artışlarında belli bir ivme yakalanmışken biz katları 6 kata düşürdük. Karatay’ın en büyük projelerinden bir tanesi Karatay’ın değişimidir, yenilenmesidir.” dedi.

komut-(2).jpg

KARATAY BELEDİYESİ VE MÜTEAHHİTLER ORTAK ÇALIŞIYOR

Görevi devraldığından beri Karatay’ın değişimi ve dönüşümü için müteahhitlerle beraber oldukça verimli faaliyet ve projeler yapıldığını vurgulayan Hançerli; “Büyükşehir Belediyemizle ortak bir çalışma yaptık. Kimsenin aklında böyle bir şey yok iken Karatay’da 19 milyon metrekare alan üzerinde biz imar uygulaması yaptık. Bunun 10 milyon 350 bininde baya bir değişiklik yapmışız. Genelde 6 kata imar verilmiş. Eskiden 300 metre 500 metre bin metre çocuk bahçeleri var iken şimdi 60 bin metrekarelik yeşil alanlar var. Yolların genişlemesi yolların güzelleşmesi, okul alanları vs. Bunun için şunu da söylemek lazım bu çalışmaların akabinde Karatay’da öyle bir hızlanma oldu ki inşaat ruhsatlarımız 2 buçuk 3 e katlanmış. Bunu alan olarak değil adet olarak söylüyorum. 2014’te Meram’la Karatay’ın inşaat alanlarına verilen ruhsat sayısının toplamına baktığımızda, Selçuklunun bu toplamdan 8 kat daha fazla olduğunu görüyoruz. 2015i ele aldığımızda ise Meramla Karatay’ı topluyorsunuz Selçukluyu geçiyor. 2017 ne olur orasını bilmiyorum. Ama şunu söylüyorum Meram belediyemizde 850 bin metrekarelik bir alanda inşaat ruhsatnamesi verilirken, Karatay’da da 2 milyon 200 bin metrekarelere çıkmış. Benim bunu söylememe gerek yok zaten sizler Karatay’ın farklı bölgelerinde levha diken insanlarsınız. Hepinizden Allah razı olsun. Sadece Karatay belediyesinin iş yapmasıyla olmuyor. Bazı yerlerde belediyenin girmesi de icap ediyor ama etrafını siz dolduracaksınız.” dedi.

komut-(1).jpg

KOMÜT TANITILDI

Basın toplantısında, Başkan Hançerli ’den sonra konuşmaya KOMÜT Genel Koordinatörü Mustafa Kıcıkoğlu devam etti. Kıcıkoğlu konuşmasına başlamadan önce İzmir Adliyesi saldırısında şehit olan polis memuru Fethi Sekin ve yitirilen şehitlerimizi andı. Kıcıkoğlu daha sonra KOMÜT ile bilgiler vererek; “Şuan birliğimiz 220 kişilik üye sayımıza ulaşmış ve her geçen gün kaliteli ve saygın müteahhitleri bünyesine katarak hedeflerine daha kolay ulaşmasının gayreti içindedir. Üyelerimizden aldığımız güç ile müteahhitlerimize sorun oluşturan yaptırım ve yönetmelikler gibi birçok alanda sorun oluşturan uygulamaların birlikte çözümlerine gidilmiştir. Gerek belediyeler gerek kamu kuruluşları gibi birçok alanda sürekli temaslar kurarak yoğun mesai harcayarak Konya’mıza ve meslektaşlarımıza çözüm üretmiştir. 2016 yılı en büyük hedeflerimizden biri üyelerimizin sorunlarını dinlemek ve çözmek oldu. İstek ve talepleri olan meslektaşlarımızın genel anlamda sorunlarını çözmüştür ve bu hedeflerimiz 2017 yılında aynı şekilde kararlığını sürdürecektir. Ankara merkezli İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu’nun yönetiminde olmamız bize daha çok güç ve sorumluluk sağlamıştır.” dedi. 

 

KOMÜT’ÜN YAPTIĞI FAALİYETLER

KOMÜT’ün komisyonlarının yaptığı faaliyetleri anlatan Mustafa Kıcıkoğlu; ”Uzlaşma ve Dayanışma Komisyonumuz gerek ülke gerek uluslararası insani yardımlar yapmıştır. Basın Yayın Komisyonumuz 3 ayda çıkan dergimiz ile meslektaşların sorunlarının basın yolu ile daha çok etki etmesine ve çözülmesine etki etmiştir. Ekonomi Komisyonumuz iş istisnamın en büyük etken finansal katkıyı sağlamıştır. ARGE, Eğitim ve Destek Komisyonumuz yurtdışındaki gezilerde KOSGEB destekleri sağlamıştır. Kişisel gelişim, liderlik sıfatları gibi birçok alanda yönetici ve liderlik vasıfları eğitimleri düzenlemiştir. Kurumlar ve Kalite Kontrol Komisyonumuz kurumlar arasında bilgi aktarımı ve görüşmeler sağlayan sektörümüzü ilgilendiren uygulama ve destekler için birliktelik sağlamıştır. İmar Yönetmenlikleri Komisyonumuz mevzuatlar, kanunlar ile ilgili bilirkişi ile incelemede bulunarak belediyeler ile birlikte istişareler yapmıştır. Hukuki İşler Komisyonumuz kamu kurum ve kuruluşların sorunları, talepleri ile ilgili işlemlerde bulunmuştur. Sosyal İşler Komisyonumuz düzenlediği etkinlikler ile müteahhitleri bir araya getirmek için ilk faaliyetlerini yapmıştır.” dedi.

KOMÜT’ÜN YAPACAĞI FAALİYETLER

KOMÜT’ün yaptığı faaliyetleri anlatan Kıcıkoğlu, bundan sonra yapacağı faaliyetler hakkında da başlıklar verdi; “ KOMÜT’ün 2017 için yapacağı faaliyetleri başlıklar altında verecek olursak, daha aktif ve daha hizmet veren bir kurum, KOMÜT idari bina ve sosyal tesisler, KOMÜT dernek konumundan federasyonluğa geçiş, genç KOMÜT oluşumu, müteahhitlik hizmet kanunu, Konya’mız için etkili sosyal sorumluluk projeleri gibi belirtebiliriz.” dedi.

BÜŞRA AKSAKBAĞI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT