1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Selçuklu’dan miniklere trafik eğitim parkı
Selçuklu’dan miniklere trafik eğitim parkı

Selçuklu’dan miniklere trafik eğitim parkı

Selçuklu Belediyesi tarafından Konya’ya kazandırılan Trafik Eğitim Parkı düzenlenen törenle açıldı. Program kapsamında dua edildi, kurdele kesim töreni gerçekleştirildi ve minik öğrencilere yeni trafik eğitim parkı gezdirildi.

A+A-

Törene Ak Parti İl Başkanı Hasan Angı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yaylı, Ak Parti İlçe Başkanları,  Selçuklu İlçe Müftüsü Nusret Karabiber, Kadın Kolları Başkanları, Meclis Üyeleri, Emniyet Teşkilatı, Öğrenciler ve Aileleri katıldı.

konya-trafik-egitim-parki-(1).jpg

“BÜYÜYÜN ŞEHİRLERİN EN BAŞTA GELEN SORUNU”

Trafik deyince akla gelen ilk şeyin büyüyen şehirlerde ve gelişen ülkelerdeki trafik sorunları olduğunu belirten Ak Parti İl Başkanı Hasan Angı, “Her yıl terörden daha fazla trafik kazalarında kayıplar veriyoruz. Yaralılarımız var bunların bir kısmı da sakat kalan bir ömür boyu bu sakatlığı taşımak zorunda olan insanlar olarak görünüyor. Bedeli ağır oluyor. Bunların pek çoğunun da kullanıcı hatasından dolayı kaynaklandığını herkes biliyor. Milli açıdan,  insanların hayatını konforlu yaşama açısından baksak trafik kuralları uyulması gereken bir alan. Birbirimize karşı saygıda kusur etmemek hak ihlaline fırsat vermemek bunlar olması gerekenler. Neticede kul hakkı, biz kendimizi uyanık zannetsek de verdiğimiz o zarar, en yakınımıza verdiğimiz zarar olabilir. Canımızı acıtabilir zarar veren de olsak zarar gören de olsak bir ömür vicdan azabında kalabiliriz. Bu açıdan bu park güzel bir park. Velilerin ve çocukların eğlenerek öğreneceği bir park olmuş. Bu anlamda belediyemize teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

konya-trafik-egitim-parki-(2).jpg

 “TÜRKİYE’DE BİR İLK”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay günümüzün en büyük sorununun trafik olduğunu ve herkesin bu konuyla ilgili bir şikâyetinin bulunduğunu ifade etti. Trafiğin asıl unsuru olan bisiklet kullanıcılarının ve yayaların da dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Başkan Uğur İbrahim Altay,” Özellikle Konya’da bisiklet kullanımın çok yoğun olduğu bir şehirde yaşıyoruz. Bu aşamada çeşitli zorluklar çekilse de bisiklet kullanımının artırılmasını hedefliyoruz. Onun için Türkiye’de ilk kez çevre ve şehircilik bakanlığımızla birlikte Konya’da bir mastır planı yapmak istiyoruz. Bisikletlerin bir yerden bir yere güvenlerini sağlamayı hedefliyoruz. Hepimiz anne babayız özellikle trafikte bisiklet kullanıcılarımıza çocuklarımıza daha çok dikkat etmemiz gerekiyor çünkü geçen yıldan farklı olarak bu yıl 50 bine yakın çocuğumuz bisikletiyle birlikte trafiğe dahil oldu. Ve yayalar konusunda da dikkat etmemiz gereken hususlar var bu da eğitimden geçiyor. Bugün açılacak trafik eğitim parkında özellikle çocuklarımızın bu konuda çok ciddi bir eğitim alacaklar.” İfadelerini kullandı.

konya-trafik-egitim-parki-(3).jpg

“TRAFİK EĞİTİMİ TRAFİK KURALLARINDAN İBARET DEĞİL”

Bugünün önemli bir gün olduğunu kaydeden Seçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Çünkü buradaki alan çocuklarımız için olacak. Çocuklarımız için yaptığımız her iş bizim için değerli. Tabi trafik parkı zihinlerde farklı algılar oluşturuyor olabilir, farklı düşünceler oluşturuyor olabilir ama burada bu parkın oluşumunda büyük bir iş birliği var. Burada yapılacak faaliyetler için çok güzel bir birliktelik kuruldu.” dedi. Selçuklu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve Şube müdürlüğüyle birlikte önemli bir organizasyona imza attıklarının altını çizen Pekyatırımcı, “Selçuklu belediyesi olarak pek çok iş yapıyoruz ama yaptığımız en önemli faaliyetlerin eğitim üzerine yapılan faaliyetler olduğuna inanıyorum. Trafik eğitimi trafik kurallarından ibaret değil. Saygı sabır sevgi ve hoşgörünün de olması gerekiyor. Çocuklarımızın en doğru bilgilerle donanması ve hayata hazırlanması bir nevi ailelerin de eğitilmesini sağlıyor. Burada yapılan çalışmalar bizim toplumsal hayatımıza da katkı sağlayacak.” diye konuştu. Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer, şehirler geliştikçe trafik sorunlarının hayatımızın bir parçası haline geldiğini ve bu parkın amacının da çocuklara trafik kültürünü ve trafik eğitimini verebilmek olduğunu söyledi. İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ise eğitimin temel amacının disiplinli, bilgili, saygılı insanlar yetiştirmek olduğunu vurgulayarak trafik sorunlarının eğitim parkıyla en aza ineceğine inandığının altını çizdi.

konya-trafik-egitim-parki-(4).jpg

konya-trafik-egitim-parki-(5).jpg

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT