1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sema aşkıyla semazen eşinin izinden yürüyor
Sema aşkıyla semazen eşinin izinden yürüyor

Sema aşkıyla semazen eşinin izinden yürüyor

Konya'da yaşayan Gonca Özçakıl, 5 yıl önce vefat eden semazen eşinin kurduğu Konya Mevlana Sema Grubu ile yurt içi ve yurt dışında binlerce kişiyi sema ile buluşturuyor.

A+A-

Konya'da yaşayan Gonca Özçakıl, 2011'de vefat eden semazen eşi Kadir Özçakıl'ın Mevlana ve sema aşkını, kurdukları grupla binlerce kişiye ulaşarak sürdürmeye çalışıyor.

Semaya 7 yaşında başlayan semazen Kadir Özçakıl, Konya'da kurduğu sema grubu ile yurt içi ve dışında birçok programa katıldı. Hz. Mevlana'nın öğretilerini hayatında uygulamaya çalışan ve bunları yaymayı amaç edinen Özçakıl, kendisi gibi semazenlerden oluşan topluluğu "Lal" adını verdiği ajans çatısı altında birleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere belediyeler ve valiliklerin tertip ettiği yüzlerce programa katılan Özçakıl, vefat ettiği 2011 yılında dil kanserine yakalandı. Ömrünün son 6 ayını suskun geçiren Özçakıl'ın emanet bıraktığı sema topluluğunu, eşi Gonca Özçakıl sürdürüyor.

Mevlana Müzesi'nin yakınındaki tarihi Konya evinde açtığı mekanda çalışmalarını devam ettiren Gonca Özçakıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, semazen eşi Kadir Özçakıl'ı 5 yıl önce kaybettiğini söyledi.

"Amacımız Hz. Mevlana ve semayı anlatmak"

Eşinin vefatıyla semaya daha da sarıldığını, Mevlevilikte kendi dünyası adına yeni keşifler bulduğunu anlatan Özçakıl, şöyle konuştu:

"İnsan bir şeyi kaybetmeden başka şeye başlayamıyor. Onu kaybettikten sonra başka bir şey bulmaya başladım. Bu işi yapmak mutluluk veriyor. Hz. Mevlana'nın huzurunda, Mengüç Sokak'taki tarihi Konya evinde 'Aşkullah Kültür ve Sanat Evi' adını verdiğimiz bu mekanda sema programları düzenliyoruz. Onun böyle bir hayali vardı. Bu hayali gerçekleştirmek, bu hizmetin bitmemesi adına başladık ve sürdürüyoruz. Burası hem Hz. Mevlana'nın hem de eşimin kabristanının yakınında bulunuyor. Mekanı semahane olarak restore ettik. Amacımız Konya'ya gelen insanlara Hz. Mevlana'yı ve semayı anlatabilmek. Misafirlerimiz için, programlardaki sema ayininin aynısını gerçekleştiriyoruz. Tek amacım eşimden kalan mirası yaşatmaktır. Emek verdiği bu işi sürdürmeye çalışıyorum."

HABERE YORUM KAT