1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Semazenbaşı yarım asırdır aşkla dönmeyi öğretiyor
Semazenbaşı yarım asırdır aşkla dönmeyi öğretiyor

Semazenbaşı yarım asırdır aşkla dönmeyi öğretiyor

Mevleviliğe ilgisiyle 55 yıl önce semazenliğe ilk adımı atan Hasan Muçay, kurduğu İzmir Semazen Grubu'nda yarım asırdır aşkla dönmeyi öğretiyor.

A+A-

Mevleviliğe ilgisi sayesinde sema ile tanışan ve 1962 yılında semazen olan Hasan Muçay, 47 yıl önce kurduğu İzmir Semazen Grubu'ndaki öğrencilerine aşkla dönmeyi ve Allah'a yakınlaşmayı öğretiyor.

Gönüllü olarak eğitim veren Muçay'ın binin üzerindeki kursiyerinden sadece 70'i semazen olabilmeyi başarabildi.

Konya Turizm Derneğinin 1962 yılında açtığı sema kursuna giden ve semazen olan, yıllar içerisinde de semazenbaşılığa yükselen Muçay, kendisinden sonraki nesillerin de bunu öğrenip Allah'a yakınlaşmaları için 1969'da İzmir Semazen Grubu'nu kurdu.

Semazenbaşı Hasan Muçay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, semazenlik için en önemli kriterin maneviyat olduğunu, herkesin bunu gerçekleştiremediğini dile getirdi.

"Sema, bana insanlara hoşgörülü davranmayı öğretti"

İzmir'de kurduğu semazen grubunda genç yaştaki insanlara ulaşarak onlara sema etmeyi öğreten ve Allah'a yakınlaşmalarını sağlayan ve şu anda 23 öğrencisi olan Muçay, şöyle konuştu:

"Semazen olmak için başvuranlardan çok azı başarılı oluyor. Kimi 'Başım dönüyor', kimi 'Bulantım var' diyor. Sema'da amaç Allah'a yakınlaşmaktır. Mevlana'nın sevgisi ve hoşgörüsünü bu şekilde yaymaya çalışıyoruz. 47 yılda 70 semazen yetiştirdim. Çok zor yetişiyor. İnsanın semayı az çok tanıması lazım. Mevlana'yı ve Yunus Emre'yi tanıması lazım. İçinde o aşkın olması lazım. Semada tam amaç, Allah'a yakınlaşmak. Sema, bana insanlara hoşgörülü davranmayı, sevgiyle yaklaşmayı, tüm kötülüklerden uzak durmayı öğretti. Bu dünyanın insanı olarak değil, öbür alemi düşünerek daha güzel daha iyi şeyler yaymaya çalışıyorum. Mevlana'nın sevgisi ve hoşgörüsünü bu şekilde yaymaya çalışıyoruz. Bu aşkı, sevgiyi dağıtmaya çalışıyoruz."

"Sadece huzur hissediyoruz"

Muçay'ın öğrencilerinden Enes Ertan (26), 15 yıldır semazenlik yaptığını belirterek, şöyle dedi:

"Gönülden istemek önemli olan. Semaya çok sık çıkıyoruz. Huzur anlamında gerçekten tasavvuf musikisi ile sema etmek insana huzur veriyor. İzleyenleri de büyülüyor. O manevi atmosferin içinde yer almak bir semazen olarak çok güzel bir duygu. Sadece huzur hissediyoruz. Sema ettikten sonra iç dünya olarak, her semaya çıktıktan sonra biraz daha dünyadan uzaklaşıyorsunuz."

HABERE YORUM KAT