1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Şer odaklarının bütün yuvaları yıkılacak'
'Şer odaklarının bütün yuvaları yıkılacak'

'Şer odaklarının bütün yuvaları yıkılacak'

Başbakan Yıldırım, "Terör örgütünün şehirlerdeki varlığı sona erdirilmiştir. Güvenlik güçlerimiz didik didik her deliği arayacak, bu şer odaklarının bütün yuvalarını yıkacak. Bunda kararlılığımız tamdır." dedi.

A+A-

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti 110. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Terör örgütünün şehirlerdeki varlığının sona erdirildiğini ifade eden Yıldırım, "Şimdi şehirler dışında, kırsal alanda da aynı şekilde tek bir terör hadisesi olmayıncaya kadar bütün güvenlik güçlerimiz didik didik her deliği, her köşeyi arayacak, milleti rahatsız eden, can ve mal güvenliğini tehdit eden bu şer odaklarının bütün yuvalarını yıkacak. Bunda kararlılığımız tamdır." dedi.

"Gelin, teşkilatlarınızı kurun"

Siyasi partilere, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde teşkilatlanma çağrısında bulunan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Siyasi rakiplerimize çağrım var; madem Türkiye'nin milletiyle bölünmez bütünlüğünü, sınırlarının değişmezliğini her fırsatta anlatıyorsunuz, peki Doğu'da ve Güneydoğu'da Türkiye'yi bir ve beraber tutmak sadece AK Parti'nin işi mi? Sizin siyaset alanınız Ankara'nın batısı mı? Her şey müsait, güvenlik şartları yerinde, huzur, kardeşlik var, artık gelin teşkilatlarınızı kurun, Türkiye'nin kardeşliğini, birliğini, beraberliğini siz de orada yüksek sesle haykırın. Bayrağınızı saklamayın, bayrağı artık çıkarın Cudi'nin dağında dalgalandırın, ay yıldızlı bayrağı.

AK Parti'nin, Türkiye'nin her yerinde teşkilatlandığına işaret eden Yıldırım, "Türkiye'nin neresine gidersek gidelim AK Parti bayrağını görürsünüz. Şimdi artık diyoruz ki bunun yanına diğer muhalefet parti bayrakları da asılsın. Bu, Türkiye'nin birliğinin, beraberliğinin, ortak geleceğinin en büyük göstergesi olacaktır. Siyasi partilere, muhalefet partilerine bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız, yeter ki gelin Güneydoğu'da da siyaset yapın. Böylece terörle mücadelemiz daha kolaylaşacak, milletin birliği, beraberliği konusunda çok daha güçlü olacağız." diye konuştu.

"Türk milleti hak ettiğiniz cevabı verecektir"

HDP'nin, Türkiye partisi olabilmesi için terörün her türlüsüne karşı çıkması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, "Halkın Demokrasi Partisi'nin, bir Türkiye partisi olması için, Türk milletinden gerekli onayı alması için dimdik, terörün her türlüsüne açıkça karşı olması lazım. Bunu da milletin huzurunda, milletle paylaşması lazım. Siz onlarca masum insanın hayatına kasteden, kahpece öldüren teröristin cenazesine gitmeye devam ederseniz Türkiye'de, Türk milleti de size hak ettiğiniz cevabı verecektir." dedi.

"Vatandaşlık bizim keşfettiğimiz bir şey değil"

Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi konusunun yerli yersiz tartışıldığına dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bu konuda gereken açıklamalar yapılmasına rağmen bir art niyetin olduğu, kimsenin derdinin Suriyelilerin geleceğinin ne olacağı olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Vatandaşlık bizim keşfettiğimiz bir şey değil. Yıllardır insanlık tarihinden beri var olan bir şeydir. Ülkeler vatandaşlığa kabul ederler, vatandaşlıktan çıkarırlar. Bunların kuralları, standartları, şartları vardır. Elbetteki bu şartları sağlayan herkes vatandaşlığa alınır. Ancak belirli suçlara karışmış, terör suçuna karışmış veya başka şekilde kanun dışı işlemleri olanların asla ve asla vatandaşlığa alınması söz konusu olmaz.

Vatansız, evsiz, barksız kalmış, sığınacak bir güvenli liman arayan, ölümden kaçan onurlu, şerefli insanlara dönük maalesef bu merhametsizce suçlamalar, ifadeler Türk milletinin ne genlerinde ne de geleneğinde vardır. Biz eğer Suriyeliler başta olmak üzere bütün zorda kalmışların imdadına koştuysak, koşuyorsak, bunu insanlığımızın, inancımızın bir gereği olarak yapıyoruz."

HABERE YORUM KAT