1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Seydişehir Belediyesi’nden engelli aracı şarj istasyonu
Seydişehir Belediyesi’nden engelli aracı şarj istasyonu

Seydişehir Belediyesi’nden engelli aracı şarj istasyonu

Konya'nın Seydişehir İlçe Belediyesi, engelli bireylerin hayata katılımlarına yönelik çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

A+A-

Konya'nın Seydişehir İlçe Belediyesi, engelli bireylerin hayata katılımlarına yönelik çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde bedensel engellilerin kullandığı akülü araçlar için ilçenin iki farklı noktasına şarj istasyonu kurdu.

Şarj istasyonlarının hizmete girmesi dolayısıyla düzenlenen programa, Kaymakam Regaip Ahmet Özyiğit, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Konurer, CHP İlçe Başkanı Yunus Uysal, belediye meclis üyeleri, Ümit Çocukları Derneği Başkanı Münevver Yalçınkaya, STK başkanları, engelli bireyler ve vatandaşlar katıldı. Belediye Başkanı Mehmet Tutal, şarj istasyonları sayesinde engelli bireylerin araçlarının şarjları bittiğinde, yolda kalma korkusunun ortadan kalkacağını kaydetti. İnsanoğlunun çeşitli nedenlerden dolayı gerek doğuştan, gerek daha sonra sağlık problemleriyle karşılaştığını belirten Tutal, "Engelli olan kardeşlerimize sabırlar diliyoruz. Bir saat sonra, bir gün sonra bizlerinde engelli olabileceğini düşünerek hareket etmek ve onlara o şekilde davranmak mecburiyetindeyiz. Son dönemlerde gerek toplumun, gerek hükümetin, gerekse dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının engellilere bakış açısı ciddi anlamda değişti. Artık engelli kardeşlerimiz de toplumda yer buldu. Bizler gibi toplumda hayatlarını rahat bir şekilde devam ettirebiliyorlar. Belediye olarak bizlerin üzerine düşen görevleri var. Biz de bunları yerine getirmeye çalışıyoruz. Biz hizmet verdiğimiz mahallelerde engelli olan kardeşlerimize rahat gidip, gelebilmeleri ve yaşamlarını o bölgede daha sağlıklı sürdürebilmeleri için gerekli kolaylığı yapıyoruz. Şehir merkezimizde aynı çalışmaları sürdürüyoruz. Son zamanlarda engelli olan kardeşlerimiz gerçekten toplum hayatında yerlerini aldılar. Biz bu noktada kendilerine kolaylık anlamında engelli araçları şarj aletimizi şehrin belirli noktalarına yerleştirdik. Engelli kardeşlerime yaşamlarında kolaylıklar, Rabbimden sağlık, sıhhat diliyorum" şeklinde konuştu. Ümit Çocukları Derneği Başkanı Münevver Yalçınkaya ise, engellilerin sorunlarına ve sıkıntılarına ellerinden geldiği kadar el uzatmaya çalıştıklarını kaydetti.

Bir gün değil, her günün engelliler günü olduğunu ifade eden Kaymakam Regaip Ahmet Özyiğit ise, "Seydişehir güzelleşiyor, ihtiyaçlarını gideriyor. Çok medeni bir şehir, Avrupai bir şehir. Burası il seviyesinde gelişmiş durumda" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri birlikte engelli araç şarj istasyonunun açılışını yaptı. Protokol üyeleri açılışın ardından Ümit Çocukları Derneği'ne geçerek orada eğitim gören engellilerin günlerini kutladı ve birlikte pasta kesti. İlk etapta Seydişehir Belediyesi önünde bulunan Milli İrade Meydanı'na kurulan akülü araç şarj istasyonu 24 saat hizmet verecek.

Seydişehir Belediyesi’nden engelli aracı şarj istasyonu

Seydişehir Belediyesi’nden engelli aracı şarj istasyonu

HABERE YORUM KAT