1. YAZARLAR

  2. Bayram Çelik

  3. SGK danışmanınız cevaplıyor
Bayram Çelik

Bayram Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

SGK danışmanınız cevaplıyor

A+A-

SORU: Eşim 01.10.1951 doğumlu olup Haziran/2006'da esnaf olarak Bağ-Kur'a kayıt oldu ve 6 yıl prim ödedik. Ayrıca Bağ-Kur'lu iken 1983-1986 yılları arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin de geçen 3 yılık ev hanımlığı süresini borçlanıp ödedik. Çocuklarımız sigortalı olmadan ve Yurtdışına gitmeden  önce doğmuştur.  Daha sonra 4 yıl Ssk'lı olarak sigortalı çalışıp işyerinden ayrıldı şu an boştadır.  Doğum borçlanması yapabilirmiyiz? Eşim en erken nasıl emekli olabilir?

CEVAP: Sayın okurum doğum borçlanması ilk sigortalı olunduktan sonra doğan çocuklar için yapılabilmektedir. Bu nedenle doğum borçlanması yapamazsınız. Yapmış olduğunuz Yurtdışı borçlanmasından dolayı sigortalı başlangıç tarihi Haziran/2006 dan 3 yıl geriye çektiğimiz zaman Haziran/2003 tarihi olarak kabul edilecektir. Bu duruma göre en son 4 yıl Ssk'lı olarak prim yatırdığınızdan 5510 sayılı kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında Ssk'lı olup da 08.09.1999 tarihinden 30.04.2008 tarihine kadar ilk defa sigortalı sayılanlar;

1-)Kadın ise 58,erkek ise 60 yaşını doldurmak ve 7000 gün malullük,yaşlılık ve ölüm sigorta primi ödemiş olmak şartıyla,

2-)Kadın ise 58,erkek ise 60 yaşını doldurmak, 25 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 4500 gün malullük,yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak  şartıyla,

Yaşlılık aylığından faydalanırlar.

            Yukarıdaki maddelere göre eşinizin mevcut durumunu değerlendirecek olursak; 

1.maddeye göre,58 yaşı dolmuş, ancak mevcut olan 4680 gün sayısını 7000 gün'e   tamamlamak için 2320 gün daha prim ödemesi halinde emekli olabilir.

2.maddeye göre ise,58 yaş ve 4500 gün şartlarını yerine getirmiş, ancak 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlayacağı Haziran/2028 tarihinde emekli olabilecektir.           

            Ancak, 2829 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkında Kanunun “Aylığı bağlayacak kurum” başlıklı      8 inci maddesi ile şu şekilde düzenlenmişti;

“Madde 8–Birleştirilmiş hizmet süreleri toplamı üzerinden, ilgililere; son yedi yıllık fiili hizmet süresi içinde fiili hizmet süresi fazla olan kurumca, hizmet sürelerinin eşit olması halinde ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu kurumca, kendi mevzuatına göre aylık bağlanır ve ödenir." denilmektedir.             

            Yapmış olduğumuz  bu açıklamalar sonrası eşinizin en erken emekli olabilmesi için benim size önerim: Bundan sonrası için hiç vakit geçirmeden isteğe bağlı olarak (Bağ-Kur) en az 1260 gün prim ödemeniz durumunda 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre yani Bağ-Kur'lu olan kadınlar yaştan(kısmi) emeklilik için 60 yaş ve en az 15 tam yıl(5400 gün)malüllük,yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla, yaşlılık aylığından yararlanırlar. Söz konusu madde şartlarına göre eşiniz,  60 yaşını doldurmuş olduğundan 1260 gün daha prim ödesi halinde mevcut  4680 gün  sayısı toplamı da  5940 güne ulaşacağından isteğe bağlıya girerek 1260 gün prim ödemesini  tamamlayacağı tarihte emekli olabilecektir.

                                             

                                          SORULARINIZ İÇİN:0 553 741 87 15

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT