1. YAZARLAR

  2. Bayram Çelik

  3. SGK danışmanınız cevaplıyor
Bayram Çelik

Bayram Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

SGK danışmanınız cevaplıyor

A+A-

SORU: 20.05.1972 doğumlu  sigortalıyım. 19.03.1991 tarihinde Ssk'lı olarak çalışmaya başladım ve hiç ara vermeden halen aynı işyerinde çalışmaya devam etmekteyim. Biri 2001, diğeri 2007 doğumlu olmak üzere iki çocuğum var. 2007 doğumlu çocuğum doğuştan özürlüdür.  Doğum borçlanması veya engelli çoçocuk annelerine sağlanan erken emeklilik hakkından faydalanıp erken emekli olabilir miyim?

 

CEVAP: Sayın okurum doğum borçlanması, doğumlar sonrasındaki iki yıllık primi ödenmemiş süreler için yapılabilir. Sizin ise  1991 yılından beri hiç ara vermeden çalışmanızın nedeniyle her hangi bir boşluğunuz bulunmadığından kanun gereği doğum borçlanması hakkınız bulunmamaktadır. Ancak engelli çocuğunuzun olması sebebi ile  öncelikle bu konu hakkında genel mahiyette bir  açıklama yapalım.

            Şöyle ki; Bakıma muhtaç çocuğu olan annelere erken emeklilik hakkı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun “Yaşlılık sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları” başlıklı 28. maddesi ile sağlanmıştır.

            Bu düzenleme şu şekildedir: (Ek fıkra: 17.04.2008-5754/16 md.) “Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malül  çocuğu bulunanların, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir.’’ Ancak ağır engelli çocuğu olan çalışanların 01.10.2008 öncesi çalışma süreleri erken emeklilik için değerlendirilmez.      

             Söz konu indirimden faydalanmak için bağlı bulunğunuz SGK'ya çalışırken ya da emeklilik işlemleri sırasında başvuru yapılabilir. Ancak çocuğunuza ait sağlık raporunu aldığınız zaman müracaat etmeniz daha uygun olacaktır. Sağlık raporuna ait bir düzeltme gerekirse zamanında düzeltme imkanına sahip olursunuz. Emeklilik zamanında yapacağınız başvuruda geçmiş tarihlere ait bir düzeltme yapamayacağınızdan hak kaybına da uğrayabilirsiniz. Kadın sigortalının Kuruma başvurduğu tarihte aktif olarak çalışıp çalışmadığına bakılmayacaktır.

            Yukarıda yapmış olduğumuz açıklamalar neticesinde çocuğunuzun ağır engelli olarak bakıma muhtaç olduğu kabul edilerek emeklilik durumunuza bakacak olursak;19.03.1991  tarihinden beri aralıksız çalıştığınızı beyan ettiğinizden toplam 9000 günün üzerinde prim ödeme gün sayınızın bulunduğu, 01.10.2008 tarihinden sonraki prim ödeme gün sayınız ise  30.09.2016 tarihi itibari ile  2880 gün olup ¼ ilavesi 720 gün yapmaktadır. Söz konusu 720 gün toplam gün sayınıza ilave edilecek, ayrıca tespit edilen kademeli yaşınızdan da 2 yıl indirilecektir. 19.03.1991 başlangıç tarihinize göre emeklilik için 20 yıl, 47 yaş ve 5450 gün şartalarına tabisiniz. Bu şartlardan 20 yılınız ve 5450 gününüz dolmuş, ancak 47 yaşınızı doldurmadığınızdan 47 yaşınızı dolduracağınız 20.05.2019 tarihinde emekli olmanız gerekirken yukarıda bahsetmiş olduğumuz 28.madde indiriminden faydalanmanız nedeni ile 2 yıl daha erken olarak 20.05.2017 tarihinde emekli olabilirsiniz. Gönlünüze göre bir emeklilik hayatı geçirmeniz temennisi ile hoşça kalın.

                                               SORULARINIZ İÇİN:  0553 741 87 15

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT