1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. SGK’dan Aydın’da yeniden yapılandırma semineri
SGK’dan Aydın’da yeniden yapılandırma semineri

SGK’dan Aydın’da yeniden yapılandırma semineri

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Aydın İl Müdürlüğü, 6736 sayılı "Bazı Borçların Yeniden Yapılandırmasına İlişkin Kanun" kapsamında bilgilendirme semineri düzenledi.

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Aydın İl Müdürlüğü, 6736 sayılı "Bazı Borçların Yeniden Yapılandırmasına İlişkin Kanun" kapsamında bilgilendirme semineri düzenledi.

Aydın SGK İl Müdürlüğü'nün yeni binasında düzenlenen konferansa Aydın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Vekili Tayfun Akbulut, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Selahittin Çetindoğan, Aydın Şoförler ve otomobilciler Odası Başkanı Semih Özmeriç, AYESOB'a bağlı oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çalışanları katıldı.

Seminerin açılışında konuşan SGK İl Müdür Vekili Tayfun Akbulut, "Sosyal güvenlik bir anlamda insanların bulundukları toplumlarda insan onuruna yakışır bir şekilde, başka'insanlara muhtaç olmadan yaşamalarının ve kişisel özgürlüklerinin teminatıdır. Kurumumuz, vatandaşlarımıza doğumundan ölümüne kadar, hatta ölümünden sonra da hak sahiplerine sağlık, sigorta ve sosyal yardım alanlarında, "Kaliteli, adil, kolay erişilebilir, insan odaklı hizmet veren, aktüeryal ve mali açıdan sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemini yürütmek ve geliştirmek" misyonu doğrultusunda hizmetlerini sunmaktadır. Kurumumuz; Vatandaşlarımız arasında, sosyal güvenlik ve sağlık hizmetlerinde ayrımcılığı kaldıran, finansal dengeyi gözeten Sosyal Güvenlik Reformu'nun kalıcı hâle gelmesi ve yerleşmesi için hizmet yatırımlarında daima öncü olmayı ve vatandaş odaklı hizmet anlayışı içinde hizmet kalitesinin etkinliğini ve yenilikler ile toplumun tüm kesimlerinin memnuniyetini hedeflemektedir ve amacı sosyal güvenliği sağlamak olan bir kurumsal yapının varlığı, bağımsız ve modern bir ülke olmanın ön koşulu olduğunu göstermektedir. Bu hedeflerimizin yerine getirilmesi için Prim tahsilatına büyük önem veriyoruz. Yaptığımız çalışmalarla prim tahsilat grafiğimizi her geçen gün daha da yükseltiyoruz. 2016 yılı Haziran ayı ve daha önceki aylara ilişkin SGK alacakları ve bunların gecikme cezaları yapılandırma kapsamına girecektir" dedi.

6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile SGK alacakları olmak üzere devletin bazı alacaklarını yeniden yapılandırılacağına da değinen Akbulut, "2016 yılı Haziran ayı ve daha önceki aylara ilişkin SGK alacakları ve bunların gecikme cezaları yapılandırma kapsamına girecektir. Gecikme cezaları affedilecek, bunun yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan" enflasyon farkı, borç asalına eklenerek tahsil edilecektir. Kanun kapsamında borcunu yeniden yapılandıran ve borcu yoktur yazısı alan esnaf ve işveren; bu borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemlerinden kurtulacak, teşviklerden yararlanabilecektir. Ayrıca daha önce tecil edilen, taksitlendirilen ve yapılandırılan borçların kalan taksit tutarları talep edilmesi halinde yeniden yapılandırılabilecektir. Kanun kapsamında borcunu peşin ya da taksitli ödemek isteyenler, 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvurabilecekler ve ilk ödemeyi 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapabileceklerdir.Yeniden yapılandırmanın Ülkemize, Milletimize ve Aydınımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

SGK’dan Aydın’da yeniden yapılandırma semineri

SGK’dan Aydın’da yeniden yapılandırma semineri

HABERE YORUM KAT