1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ‘Şiddet, kadın-erkek ayrımı yapmaz!’
‘Şiddet, kadın-erkek ayrımı yapmaz!’

‘Şiddet, kadın-erkek ayrımı yapmaz!’

Kadının fiziksel şiddete uğraması doğal görülürken erkeğin şiddete uygulamasının normal göründüğünü ifade eden Doç. Dr. Özlem Karakuş, “Erkekler de kadınlar tarafından duygusal şiddete maruz kalıyorlar. Şiddeti, şiddet olarak görmek gerekiyor.

A+A-

Yaşanan şiddet olayları gün geçtikçe artıyor. Her ne kadar şiddetin erkek tarafından uygulandığı söylense de, erkeklerde kadınlar tarafından duygusal şiddete maruz kalıyor. Uzmanlar tarafından şiddetin öğrenilmiş davranış olduğu söylenirken, her türlü şiddetin karşısında olunması gerektiğini ifade ediyorlar. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Karakuş, şiddetin kişilerin arası şiddet, savaşlar, toplumsal şiddet, aile içi şiddet, kadına ve erkeğe yönelik şiddet gibi birçok çeşidinin olduğunu söyledi.

7-1-1-022.jpg

“ŞİDDET ÖĞRENİLMİŞ BİR DAVRANIŞTIR”

Bilimsel açıdan bakıldığı zaman nerdeyse bütün kuramcıların şiddetin öğrenilmiş bir davranış olduğunu söylediğini belirten Karakuş, “Kuramcılar, insanlarda şiddet geni diye bir genin olmadığını şiddetin tamamıyla yaşanılan toplum içerisinde öğrenildiğinden bahseder. Yaşadığımız toplum ise öncelikle ailemizdir. Örneğin 3 yaşındaki bir çocuk için onun toplumu ailesidir. Kreşe gider, daha sonra mahallesi, okulu ve içindeki yaşadığı kültür onun toplumudur. Ailede bir çocuk şiddeti görüyorsa muhtemelen kendisi de arkadaşlarıyla oynarken dahi şiddet eğilimi gösterecektir” diye konuştu.

“KADINLARDA DUYGUSAL ŞİDDET UYGULUYOR”

Şiddetin sadece erkekler tarafında yapılmadığını vurgulayan Karakuş, “Kadının genelde fiziksel olarak güçsüz olmasından dolayı erkek tarafından şiddete uğradığı kabul edilir. Şiddete uğrayan erkeklerde var. Erkekler ise duygusal şiddete maruz kalıyorlar. Erkekler kadınlar üzerinde fiziksel şiddet uyguluyor. Kadınlarda fiziksel ve sözsel olarak elde edemediklerini duygusal olarak, küserek, kapris yaparak, baskı yaparak, aile içerisinde cezalandırarak şiddet uyguluyorlar. Erkekler ise bunun farkında değil. Bizim istediğimiz toplumun sağlıklı yürüyebilmesi için her iki tarafında oturup konuşarak ortak karar almalarıyla ilgilidir” şeklinde konuştu.

7-1-2-025.jpg

“ÇOCUK AİLEDE GÖRDÜĞÜNÜ UYGULUYOR”

Ailenin çocukların eğitilmesinde öneminin büyük olduğunu ifade eden Karakuş, “Annesini bir erkeğe duygusal şiddet uyguladığını gören çocuk kendisi de evlendiği zaman kocasına duygusal şiddet uygulaması gerektiğini,  erkekte karısına fiziksel şiddet uygularken erkek çocukta büyüdüğünde karısında karşı problemleri çözemediği zaman şiddet başvurabileceğini babasından ve annesinden gözlemeyerek öğreniyor. Anne babalarda bunu kendi anne ve babalarında ve kültürün etkisinden öğreniyorlar. Bazı atasözlerinde kahramanlık hikayelerinde olsun şiddet aslında hep övülür” dedi. Karakuş, Şiddeti, şiddet olarak görmek gerektiğinin altını çizen Karakuş, “Hiçbir şiddet meşrulaştırılamaz” ifadelerini kullandı.

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER

HABERE YORUM KAT